Limited şirkette ayrılma akçesi
Separation fund in limited liability company
  1. Tez No: 804639
  2. Yazar: EMİNE ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
TTK'nın 573 vd. maddelerinde düzenlenen limited şirket, TTK'da sermaye şirketi olarak düzenlenmesine rağmen bünyesinde sermaye ve şahıs şirketlerine özgü unsurları bir arada bulunduran bir şirkettir. Ortakların şirketten çıkma ve çıkarılmasına ve şirketten ayrılan ortağa ödenmesi gereken ayrılma akçesine ilişkin md. 638 vd. hükümleri limited şirketin şahıs şirketlerine özgü unsurlarındandır. Ortak sıfatının sona ermesi neticesinde ayrılan ortağa ödenmesi gereken ayrılma akçesi kanun koyucu tarafından TTK kapsamına dâhil edilmiştir. TTK, eTTK hükümlerine kıyasla ayrılma akçesini daha kapsamlı bir şekilde düzenlemiştir. Bu anlamda, ayrılma akçesinin ödenmesi için kullanılabilecek kaynaklar ile ayrılma akçesinin muacceliyeti hüküm altına alınmıştır. Bu düzenlemeyle, hem ayrılma akçesinin ödenmesine ilişkin belirsizliklerin ortadan kaldırılması hem de ayrılan ortak ile şirket ve şirket alacaklıları arasında menfaat dengesi kurulması sağlanmaya çalışılmıştır. Kanuni düzenlemeye göre, ortak şirketten ayrıldığı takdirde, esas sermaye payının gerçek değerine uyan ayrılma akçesini istem hakkını haizdir. Şirket sözleşmesinde öngörülen ayrılma hakkı dolayısıyla, şirket sözleşmeleri ayrılma akçesini farklı bir şekilde düzenleyebilirler.
Özet (Çeviri)
The limited company regulated in the 573 and following articles of the Turkish Commercial Code, although it is regulated as a capital company in the Turkish Commercial Code, is a company that incorporates elements specific to capital and private companies. The provisions of articles 638 and the following regarding the exit and removal of the partners from the company and the retirement fund to be paid to the partner leaving the company are among the elements specific to the private companies of the limited company. The separation fund, which must be paid to the partners who left as a result of the termination of the partner title, has been included in the scope of the Turkish Commercial Code numbered 6102 by the legislator. The Turkish Commercial Code numbered 6102 regulates the withdrawal fund more comprehensively compared to the provisions of the old Turkish Commercial Code. In this sense, the resources that can be used for the payment of the retirement fund and the due date of the retirement fund are stipulated. With this arrangement, it has been tried to both eliminate the uncertainties regarding the payment of the retirement fund and to establish a balance of interests between the leaving partner and the company and its creditors. According to the legal regulation, if the partner leaves the company, she has the right to demand the withdrawal fund that corresponds to the actual value of the basic capital share. Due to the right to leave stipulated in the articles of association, the articles of association may regulate the withdrawal fund in a different way.