Adölesanların sağlıklı yaşam tarzı inançları ile sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' healthy lifestyle beliefs and awareness of sustainable living
- Tez No: 804641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Adölesanların sağlıklı yaşam tarzı inançları ile sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bu korelasyonel kesitsel tanımlayıcı çalışmanın evrenini 688 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Adölesan Tanıtıcı Bilgi Formu'', ”Adölesanlar İçin Sağlıklı Yaşam Tarzı İnanç Ölçeği" ve ''Ortaokul Öğrencileri İçin Sürdürülebilir Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The universe of this correlational cross-sectional descriptive study, which was conducted to examine the relationship between adolescents' healthy lifestyle beliefs and their awareness of sustainable living, consisted of 688 secondary school students.“Adolescent Descriptive Information Form”,“Healthy Lifestyle Belief Scale for Adolescents”and“Awareness Scale for Sustainable Living for Secondary School Students”were used as data collection tools.