Hipnoza yönelik tutum ve inanç ölçeğinin(VSABTH-C) türkçeye uyarlaması ve geçerlilik-güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the attitudes and beliefs towards hypnosis scale (VSABTH-C) and validity-reliability study
- Tez No: 804642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Psikoloji, Family Medicine, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Hipnoz konusunda yapılan araştırmalarda danışanların bu konuya yönelik tutumlarının ve inançlarının hipnotik müdahaleleri etkilediğinden bahsedilmektedir. Ayrıca ülkemizde hipnoza yönelik tutum ve inançları ölçebilecek bir ölçek henüz geliştirilmemiştir. Bu çalışmada, Valensiya Hipnoza Yönelik Tutum ve İnanç Ölçeğinin danışan formunun (VSABTH-C) Türkçeye uyarlanması ve geçerlilik-güvenirliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Hipnoza Yönelik Tutum ve İnanç Ölçeği Danışan Formu kullanılarak en az lisans mezunu bireyler ile yapılmış metodolojik bir çalışmadır. Ölçek formunun Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya en az lisans mezunu bireyler dahil edilmiştir(n=514). Dil geçerliliğini sağlamak amacıyla öncelikle ölçek dilinden dilimize çeviri yapılmıştır. Yapılan çeviri metinleri tekrar ölçek diline çevrilerek incelenmiştir. Ölçek maddeleri hipnoz alanında uzman olan kişiler tarafından son incelemeye tabi tutularak uygulanacak form ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen verilere açıklayıcı faktör analizi, geçerlilik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri için SPSS 24.0 istatistik programı kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum, yüzde ve sayı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the studies on hypnosis, it is mentioned that the attitudes and beliefs of the clients towards this subject affect the hypnotic interventions. In addition, a scale that can measure attitudes and beliefs towards hypnosis has not yet been developed in our country. In this study, it was aimed to adapt the client form of the Valencian Attitudes and Beliefs Towards Hypnosis Scale (VSABTH-C) into Turkish and to ensure its validity and reliability. Material and Method: It is a methodological study conducted with persons with at least a bachelor's degree using with the Client Form of the Attitude and Belief Scale towards Hypnosis. It was carried out to determine the validity and reliability of the scale form by adapting it to Turkish. The persons with at least a bachelor's degree were included in the study (n=514). Firstly, a translation was made from the scale language to our language in order to ensure language validity. The translated texts were translated back into the scale language and analyzed. The scale items were subjected to final examination by experts in the field of hypnosis, and the form to be applied was revealed. Explanatory Factor Analysis and Validity and Reliability Analysis were performed on the obtained data. SPSS 24.0 statistical program was used for the analysis of the research data. The results are expressed as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, percentage and number.