Deniz yetki alanlarının hakkaniyete uygun sınırlandırılması perspektifinden uluslararası yargı organları pratiği: Uyuşmazlığa konu coğrafyadaki adaların etkisi
International judicial practices from the perspective of equitable delimitation of maritime boundaries: The effect of islands in the conflicted geography
  1. Tez No: 804647
  2. Yazar: MİRAÇHAN KÖPRÜBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Deniz yetki alanları, devletler arasında hakkaniyete uygun bir biçimde sınırlandırılmalıdır. Bahse konu sınırlandırmada rol oynayan prensiplerin anlaşılması gereklidir. Çalışmamız; deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hukukunda uluslararası içtihat ışığında, hakkaniyet prensibinin hukuki çerçevesinde, adalara nasıl bir etki verildiğini araştırmaktadır. Söz konusu kararların analizinde bir araç olarak tarafımızca oluşturulan“Sentez Model”den yararlanılmaktadır. Çalışma özelinde nitel araştırma yöntemlerinden olan belge ve literatür incelemesi ile arşiv metodu kullanılmıştır. Hakkaniyet üst kavramının iki sac ayağından birisi olan hak ve nısfet çalışma kapsamının dışında bırakılmış olup, bu bağlamda çalışmanın hukuki içerikte bütünlüğü hedeflenmiştir. Bununla birlikte çalışmamız, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında, sınırlandırılacak alanda bulunan devletlere ait adaların etkisine odaklandığından, yapay adalar, takımada kavramı ve takımada suları ayrıca incelemeye tabi tutulmamıştır. Çalışmamızdaki ana bulgular ve argümanlar, deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hukukunun normatif bağlamı içerisinde test edilmektedir. Bu bulgu ve argümanlar, deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hukukunda bir coğrafi oluşumun ada tanımına uymasıyla, hukuken sahip olabileceği deniz alanları arasında herhangi bir doğrudan bağın bulunmadığını ortaya koymaktadır. Adalar, soyut olarak deniz yetki alanlarına sahip olma kapasitesine haiz olmakla birlikte, hukuken, genel coğrafi bağlamdaki konumları ve boyutlarına istinaden, kendilerine bağlı tam, kısmi veya hiç deniz alanı oluşturmayabilirler. Hakkaniyete uygun bir sınırlandırmada bahse konu deniz alanlarının her bir adaya ne ölçüde takdir olunacağı, uyuşmazlığın koşullarına bağlı bir muhteviyatta sınırlandırmaya ilişkin kurallarca belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Maritime areas should be delimitated between states in accordance with equity. It necessary to understand the principles involved in this delimitation. This study; in the light of international case law about maritime delimitation, how the impact is given to the islands within the legal framework of the principle of equity. The“Synthesis Model”created by us is used as a tool in the analysis of these decisions. In this study, document and literature review, which are one of the qualitative research methods, and archive method were used. Ex aequo et bono, one of the two sub-headings of equity, excluded in this study. In this context, the integrity of the study in legal content has been targeted. However, since our study focuses on the influence of islands belonging to states located in the area, artificial islands, the concept of archipelago and archipelago waters have not been subjected to additional examination. The main findings and arguments in our study are tested within the normative context of the maritime delimitation law. These findings and arguments reveal that; there is no direct connection between the geographical formation conforming to the island decription in the maritime delimitation law and the maritime areas that it may legally have. Islands have the capacity to have maritime areas in the abstract context. However, due to their location and size in the overall geographical context, islands may legally have full, partial or no maritime areas attached to them. In an equitable delimitation, the extent to which the maritime areas in question will be appreciated to each island is determined by the rules related to the delimitation in a content that depends on the circumstances of the dispute.