Komşu devletler arasında deniz alanlarının sınırlandırılması hukuku ve Ege Denizi kıta sahanlığı uyuşmazlığı
The law of maritime delimitation and the Aegean Sea continental shelf dispute
  1. Tez No: 146727
  2. Yazar: DOLUNAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, komşu devletler arasında, deniz alanlarının sınırlandırılması hukukunu, içtihat kararları ışığında incelemek ve bugünkü içeriğini tespit etmek amacındadır. Bunun için, uluslararası davalarda, sınırın çizilmesi sürecinde başvurulan temel kavramların anlamlarının, zaman içinde ve uluslararsı hukukta denizde yetki alanları ile ilgili gelişmelere bağlı olarak gösterdiği değişikliklerin incelenmesi yöntemi benimsenmiştir. Bu inceleme ile, sınırlandırma hukukunun, uygulanacak hukuk kaynağının genel deniz hukuku sözleşmeleri olsun, örf ve adet hukuku olsun, mahkeme kararlarında, içerik olarak yeknesaklaştırıldığı; hakkaniyet ilkelerinin uygulanması sürecinin eşit uzaklık metodunun kullanımı ile bağdaştırılmaya çalışıldığı; bunlar sebebiyle de, tüm sınırlandırma işlemleri için hukuki bir şart olan hakkaniyete uygun sonuca ulaşmanın mümkün olması için, sınırlandırmada, ilgili durumlar yanısıra, ilgili kıyıların tespitinin belirleyici öneme sahip olduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Tez çalışmasının son bölümünde ise, bu tespitler ışığında, Ege Denizi kıta sahanlığı uyuşmazlığında, bir sınır çizilmesine yönelik bir inceleme yapılacaktır. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study seeks to identify and assess the normative content of international law of maritime delimitation as enunciated by jurisprudence. Examination of case-law shows there to be a tendency to consolidate this content on the basis of requirement of equitable result, regardless of the source of applicable law, and through the non-obligatory but preferential use of equidistance which is then, to be adjusted in accordance with a widening range of special circumstances. It is submitted in this study, that the identification of relevant coasts whose overlap determines the area to be delimited, will now have an added importance in the attainment of an equitable result. Finally, in the last chapter, the dispute concerning the delimitation of the Aegean Sea will be analyzed, on the basis of the idea that the question is not one of entitlement of islands per se, but of determining the spatial extent of each Party's entitlement, as generated through its relevant coasts in its entirety. Thus, the suggested boundary will be based on the relevant coasts, determined through their potential overlap in the general geographic context of the Aegean, and will take into consideration the relevant circumstances of this particular case. IV