Postmodern sanatta bedenin feminizm bağlamında temsiliyeti
The representation of body in postmodern art in the context of feminism
- Tez No: 804665
- Danışmanlar: DOÇ. UĞUR GÜNAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Postmodern sanat, feminist sanatçılara geleneksel beden tasvirlerine meydan okumaları, toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkmaları ve beden pozitifliği ile kapsayıcılığı teşvik etmeleri için bir platform sağlamıştır. Toplumsal beklentileri eleştirmek ve toplumsal cinsiyet rollerinin performatif doğasını ifşa etmek için çeşitli araçlar kullanarak güç, eylemlilik ve cinsellik üzerine çalışan feminist sanatçılar sabit, özcü toplumsal cinsiyet kimliklerini yıkmayı ve toplumsal cinsiyetin sosyal ve kültürel inşasını vurgulamayı amaçlamışlardır. Çağdaş sanatsal üretim teknikleri, teknoloji, feminizm ve beden arasındaki ilişki sürekli gelişmektedir. Sanatçılar normlara meydan okumak, ataerkil yapıları yıkmak ve bedenleri üzerindeki özerkliklerini geri kazanmak için teknolojiden faydalanarak eserler üretmişlerdir. Yapay zekâ teknolojilerinin ortaya çıkışı, digifeminizm ve postmodern sanat için yeni olanaklar sunmaktadır. Algoritmalar ve makine öğrenimini kullanan yapay zekâ sanatsal üretimi, sanatçıların bedenin temsillerini, toplumsal cinsiyet dinamiklerini ve sosyal yapıları keşfetmelerine ve yeniden hayal etmelerine olanak tanımaktadır. Araştırma yöntemi olarak doküman ve eser analizi kullanılarak digifeminizm, postmodern sanat, yapay zekâ sanatsal üretimi arasındaki ilişkinin karşılıklı olarak etkili ve dönüştürücü potansiyeli gözlemlenmiştir. Postmodern sanat egemen anlatıların sorgulanmasını teşvik ederken, yapay zekâ sanatsal üretimi yaratıcılığın sınırlarını zorlamak ve normatif temsillere meydan okumak için yenilikçi araçlar sunduğu tespit edilerek yapılan çalışmada bu alanların birlikte baskıcı yapıları ortadan kaldırmak, çeşitliliği, akışkanlığı kucaklamak ve marjinalleştirilmiş sesleri güçlendirmek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Aralarındaki simbiyotik ilişkinin, teknolojik gelişmeler bağlamında üretilecek eserlerle toplumsal cinsiyet, kimlik ve güç dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Postmodern art has provided a platform for feminist artists to challenge traditional depictions of the body, subvert gender stereotypes and promote body positivity and inclusivity. Using a variety of media to critique societal expectations and expose the performative nature of gender roles, feminist artists working with power, agency and sexuality have sought to subvert fixed, essentialist gender identities and emphasize the social and cultural construction of gender. The relationship between contemporary artistic production techniques, technology, feminism and the body is constantly evolving. Artists have utilized technology to challenge norms, subvert patriarchal structures and reclaim autonomy over their bodies. The emergence of artificial intelligence technologies offers new possibilities for digital feminism and postmodern art. AI artistic production using algorithms and machine learning allows artists to explore and reimagine representations of the body, gender dynamics and social structures. Using document and artifact analysis as a research method, the mutually influential and transformative potential of the relationship between digifeminism, postmodern art and AI artistic production was observed. While postmodern art encourages the questioning of dominant narratives, AI artistic production offers innovative tools to push the boundaries of creativity and challenge normative representations. The study concludes that together these fields can be used to dismantle oppressive structures, embrace diversity, fluidity and empower marginalized voices. The symbiotic relationship between them will contribute to a deeper understanding of gender, identity and power dynamics through works produced in the context of technological developments.