Okul müzik eğitiminde kültürel çatışma, tolerans ve diyalog: Antalya örneğinde nitel bir inceleme
Cultural conflict, tolerance and dialogue in school music education: A qualitative study in the case of Antalya
- Tez No: 804664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ÖZMENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Müzikal deneyimler müziğe yönelik tutum, ilgi, motivasyon, beceri kazanımı, kimlik, beğeni, tercihler vb. değişkenlerin oluşumunda etkili olabilmektedir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde okul, bu değişkenleri sistematik şekilde biçimlemeye çalışır. Okul içi ve dışı sosyal yaşantılar her türlü müzikal deneyime ev sahipliği yapsa da kültürel anlamda bir çatışmaya da sahne olabilir. Bu çatışmada öğretmen, müfredat ve genel eğitim felsefesi belirli bir kültürel çerçeveyi öğrenciye dayatarak okul dışı müzikal deneyimleri yok sayar ya da bozucu etkiler ürettiği gerekçesi ile dışlar. Böylelikle okul içi ve dışı müzikal yaşantılar arasındaki kopukluk ve kültürel çatışmanın izleri görünür hale gelerek parçalanmış bir müzik yaşantısı üretir. Eleştirel pedagojinin temel kavramlarından olan diyalog ve tolerans ise öğrencinin özgün fikirlerini oluşturması, ifade etmesi, eleştirel bir perspektiften bakması ve müzikal kimlik geliştirmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; öğrenci, öğretmen ve öğretmen yetiştiren akademisyen gibi okul müzik eğitimi aktörlerinin farklı müziklere ilişkin toleranslarını ve aralarındaki diyaloğu incelemektir.
Özet (Çeviri)
Musical experiences can have an impact on the formation of attitudes, interests, motivation, skill acquisition, identity, preferences, and choices towards music. Especially during childhood and adolescence, schools attempt to systematically shape these variables. While both in-school and out-of-school social experiences accommodate various musical experiences, they can also give rise to cultural conflicts. In these conflicts, teachers, curriculum, and general educational philosophy may impose a specific cultural framework on students, disregarding or excluding out-of-school musical experiences based on the argument of potentially disruptive effects. As a result, the traces of a disconnect and cultural conflict between in-school and out-of-school musical experiences become visible, producing a fragmented music experience. Dialogue and tolerance, which are fundamental concepts in critical pedagogy, play an effective role in enabling students to form their unique ideas, expressthemselves, adopt a critical perspective, and develop their musical identities. The aim of this study is to examine the tolerance towards different types of music and the dialogues among keyactors in school music education, including students, teachers, and academics.