Supporting the establishment of participation banking by public sector and a performance analysis of the results: The case of Türkiye
Kamu tarafından katılım bankacılığı sektörüne girişin desteklenmesi ve sonuçların performans analizi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 804667
  2. Yazar: SAMİ KERİM PARLAKYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAŞİF BATU TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslami Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bankacılık sisteminin temeli faiz üzerine kurulmuştur. Bu durum bazı kişilerin bankacılık uygulamalarına katılmasına engel olmaktadır. Özellikle İslam inancına göre faiz üzerinden kazanç sağlanması yasaktır. Bu noktada oluşan açığın kapatılması için arayışlara girilmiş ve faizsiz bankacılık adı altında İslami Bankalar kurulmuştur. İslami bankaların işleyiş şekline göre müşteriler kâr ve zarara ortak olmaktadır. Bu sayede İslami finans sistemi ile faiz hassasiyeti olan kişiler tasarruflarını piyasaya sürmektedir. Türkiye'de İslami finans ilk olarak özel finans kuruluşları adı altında faaliyete geçmiş sonrasında katılım bankaları olarak devam etmiştir. Bu araştırmada bankacılık sistemi bir bütün olarak ele alınmış, mevduat bankaları ve katılım bankalarının kavramsal çerçevesinin çizilmesinin ardından, bir yazın araştırması yapılmıştır. Ayrıca katılım bankalarının Türkiye'de ve dünyada tarihsel gelişim süreçleri incelenmiştir. Özellikle dünyadaki önemli İslami bankacılık uygulamaları ve ülkemiz özelinde katılım bankalarının seyri üzerinde durulmuştur. Çalışma kamu katılım bankalarının sektöre etkilerini ve performanslarını temel aldığından, finans teorisinde ve spesifik olarak bankaların finansal analizinde yaygın olarak kullanılan CAMEL yöntemine dayalı performans analizleri yapılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren kamu ve özel katılım bankalarının sektör payı, şube ve personel verilerinin incelenmesinin ardından, sermaye yeterlilikleri, aktif kalitesi, yönetim kalitesi, karlılık oranları ve likidite oranları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın kapsamında yer alan kamu ve özel katılım bankalarının 2017 ve 2022 dönemi verileri TKBB, BDDK ve araştırmaya dâhil olan bankaların internet sitesinde yayınlanan yıllık finansal raporlarından derlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, incelenen dönemde özel sermayeli ve kamu sermayeli katılım bankalarının performansları genel olarak pozitif bir eğilim sergilemiştir. Kamu katılım bankalarının sektöre dâhil olmasının sektörün gelişimini hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Fakat likit aktifler gibi bazı alanlarda kamu katılım bankalarının performansları yetersiz görülmüştür. Bu durumun kamu tarafından desteklenerek kurulan katılım bankalarının yönetimindeki risk algısının özel bankalara kıyasla daha dar olmasından ileri geldiği sonucuna varılmıştır. Bankacılık sektöründe kamu katılım bankaları faaliyete geç başlamış olsa da hızlı bir şekilde geliştiği söylenebilir. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ve yeni ürünlerin ve hizmetlerin ürün yelpazesine eklenmesi ile sektörün işlevselliğinin artması söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The basis of the banking system is based on interest. This situation prevents some people from participating in banking applications. In particular, according to the Islamic belief, it is forbidden to earn on interest. At this point, searches were made to close the deficit and Islamic Banks were established under the name of interest-free banking. According to the way Islamic banks operate, customers become partners in profit and loss. In this way, with the Islamic finance system, interest sensitive people put their savings on the market. Islamic finance in Turkey was first established under the name of private financial institutions and then continued as participation banks. In this research, the banking system was handled as a whole, and after the conceptual framework of deposit banks and participation banks was drawn, a literature survey was conducted. In addition, the historical development processes of participation banks in Turkey and in the world were examined. Especially important Islamic banking practices in the world and the course of participation banks in our country are emphasized. Since the study is based on the effects and performances of public participation banks on the sector, performance analyzes based on the CAMEL method, which is widely used in finance theory and specifically in the financial analysis of banks, have been made. After examining the sector share, branch and personnel data of public and private participation banks operating in Turkey, capital adequacy, asset quality, management quality, profitability ratios and liquidity ratios were analyzed comparatively. The 2017 and 2022 period data of public and private participation banks within the scope of the research were compiled from the annual financial reports published on the PBAT, BRSA and the websites of the banks included in the research. As a result of the research, the performances of private and state-owned participation banks in the examined period generally showed a positive trend. It has been observed that the inclusion of public participation banks in the sector accelerated the development of the sector. However, in some areas such as liquid assets, the performances of public participation banks were deemed insufficient. It has been concluded that this situation is due to the narrower risk perception in the management of participation banks, which were established with the support of the public, compared to private banks. Although public participation banks started their activities late in the banking sector, it can be said that they have developed rapidly. In addition, with the development of technology and the addition of new products and services to the product range, the functionality of the sector increases.