Demir eksikliği anemisi ile uyku bozuklukları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between iron deficiency anemia and SLEEP disorders
- Tez No: 804673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Demir eksikliği anemisi (DEA) en sık görülen kansızlık tipidir. Demir eksikliği durumunda bozulmuş monoamin oksidaz aktivitesine bağlı olarak hastalarda uyku bozukluğu ve dolayısıyla uyku kalitesi etkilenebilir. Bu çalışmada DEA tanısı alan erişkin hastalarda uyku kalitesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmaya Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine çeşitli şikayetler ile başvuran ve tetkiklerinde demir eksikliği anemisi saptanan 78 hasta ile yaş ve cinsiyetleri benzer olan 74 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada sosyo-demografik formu, PUKİ ve PHQ-9 anketi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hasta grubunun %67,9'unun kötü uyku kalitesi (n=53), %32,1'inin iyi uyku kalitesi (n=25) olduğu görüldü. Kontrol grubunun %37,8'inin kötü uyku kalitesi (n=28), %62,2'sinin iyi uyku kalitesi (n=46) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Iron deficiency anemia (IDA) is the most common type of anemia. In case of iron deficiency, it may affect sleep disturbance and thus sleep quality in patients due to impaired monoamine oxidase activity. In this study, we aimed to evaluate sleep quality in adult patients diagnosed with IDA. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, 78 patients who applied to the Family Medicine outpatient clinics of Düzce University Research and Practice Hospital with various complaints and were found to have iron deficiency anemia in the examinations and 74 healthy controls of similar age and gender were included in the study. Socio-demographic form, PUKI and PHQ-9 questionnaire were used in the study. Results: In the study, 67.9% of the patient group had poor sleep quality (n=53), and 32.1% had good sleep quality (n=25). It was observed that 37.8% of the control group had poor sleep quality (n=28), and 62.2% had good sleep quality (n=46).