Esansiyel hipertansiyonda tafı (thrombin-activatable fibrinolysis ınhibitor) düzeylerinin incelenmesi
Analysi̇s of thrombi̇n-acti̇vatable fi̇bri̇nolysi̇s inhi̇bi̇tor levels in essenti̇al hypertensi̇on
  1. Tez No: 804677
  2. Yazar: AYLA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Primer hipertansiyon (PHT), aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar için güçlü bir risk faktörüdür. Aynı zamanda pıhtılaşma/fibrinolitik sistem anomalilerine neden olarak hiper koagülabiliteye yol açar. Biz bu çalışmamızda primer hipertansiyonlu hastalarda trombinle aktive fibrinoliz inhibitörü düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Çalışmaya yeni tanı almış, antihipertansif tedavi almayan 40 primer hipertansiyon hastasıyla 40 normotansif kontrol bireyi katıldı. Bireylerin yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, total kolesterol,LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserit, fibrinojen, CRP ve TAFI değerleri ölçüldü. Bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. Hipertansif hastalar ayrıca hiperkolesterolemi varlığına (≥200 mg / dl) göre sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction : Recent studies highlighted the effectiveness of the fibrinolytic system on the pathogenesis of primary hypertension. It also shows the coagulation/fibrinolytic system anomalies leading to a hypercoagulable state. We aimed to analyze thrombin activatable fibrinolysis inhibitor levels in primary hypertension patients. Methods: Forty newly diagnosed primary hypertension patients, who did not receive any antihypertensive treatment, and 40 normotensive control individuals were included in the study. Age, height, weight, body mass index, values of systolic and diastolic blood pressure, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, fibrinogen, CRP, and thrombin activatable fibrinolysis inhibitor values of all cases were measured. These parameters were compared between the groups. Hypertensive patients were further classified according to the presence of hypercholesterolemia (≥200 mg/dl) or not.