Teknoloji kabul modeli perspektifiyle akademisyenlerin bulut bilişim uygulamalarının kullanımının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the evaluation of academics' use of cloud applications from the perspective of the technology acceptance model
  1. Tez No: 804678
  2. Yazar: MEHMET İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bulut Bilişim, kullanıcıların dünya genelinde herhangi bir yerden uygulamalara erişmelerine olanak tanıyan bir hizmettir. Kullanıcılar, hizmetin nerede barındırıldığına veya nasıl teslim edildiğine bakılmaksızın içeriğe altyapıdan bağımsız olarak buluttan erişebilirler. Bu hizmet, içerik sağlayıcılar tarafından 7/24 izlenen ve bakımı yapılan veri merkezlerinden oluşan bir altyapı kullanır. Bulut Bilişim, iş uygulama işlevselliğinin bir ağ üzerinden erişilebilen üst düzey hizmetler olarak görülmektedir. Bulut Bilişim, bilgi teknolojisi maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilecek ve yazılımın üzerinde çalıştığı fiziksel sistemlerin detaylarının kullanıcıdan soyutlanması düşüncesiyle sanal ve sınırsız kaynakların kullanımını sağlayarak ağ bileşenleri, depolama ve sunucular gibi donanımları dışarıdan temin etmeyi seçen kurumlar ile bireylerin uygulamaları yerel olarak kurma ve bakımını yapma maliyetinden kurtulmalarına olanak tanıyabilir. Bulut Bilişim, bir bilgi işlem paradigması değişimi olarak görülebilir ve bilgisayar alanı dahil olmak kaydıyla mühendisliğinin birçok alanında büyük değişiklikler gerektiren yıkıcı bir bilgi işlem paradigmasıdır. Bu çalışmada, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde görev yapan akademisyenlerle yapılan eğitimler sonrası Teknoloji Kabul Modeli perspektifi kullanılarak akademisyenlerin bulut bilişim uygulamalarının kullanımı değerlendirilmiştir. Akademisyenlerin bulut bilişim teknolojilerini kabul düzeyleri deneysel bir tasarım ile araştırılmıştır. Araştırma, 123 akademisyenden veri toplanarak yürütülmüştür. Toplanan veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, akademisyenlerin bulut bilişim uygulamalarına yönelik tutumlarında bir artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Teknoloji Kabul Modeli'nin tüm boyutlarının, akademisyenlerin bulut bilişim uygulamalarını kullanma niyetlerine etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışma, akademisyenlerin bulut bilişim uygulamalarını kullanmaya yönelik tutum ve niyetlerini anlamak ve geliştirmek için yapılacak çalışmalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Cloud Computing is a service that enables users to access applications from anywhere in the world. Users can access content from the cloud independent of the infrastructure, regardless of where the service is hosted or how it is delivered. This service utilizes data centers that are monitored and maintained 24/7 by content providers. Cloud Computing is seen as high-level services that provide access to business application functionality over a network. Cloud Computing can significantly reduce information technology costs and abstract the details of the physical systems on which the software runs. It allows organizations and individuals who choose to procure network components such as hardware like servers and storage externally to eliminate the costs of local application deployment and maintenance. Cloud Computing can be viewed as a paradigm shift in computing and a disruptive computing paradigm that requires significant changes in various fields of engineering, including the computer domain. In this study, the usage of cloud computing applications by academicians was evaluated using the Technology Acceptance Model perspective, based on the training conducted with academicians at Konya Necmettin Erbakan University. The level of acceptance of cloud computing technologies by academicians was investigated through an experimental design. The research was conducted by collecting data from 123 academicians. The collected data was analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test and the Kruskal-Wallis test. The results indicate an increase in academicians' attitudes towards cloud computing applications. Moreover, all dimensions of the Technology Acceptance Model were found to have an influence on academicians' intentions to use cloud computing applications. This study can contribute to future research aimed at understanding and improving the attitudes and intentions of academicians towards cloud computing applications.