Çeşitli stimulanlarla aktivasyondan sonra gelişen eritropoiez ve granülopoiezin özellikleri
- Tez No: 80471
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
- 92 " ÖZET Araştırma İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında yapılmıştır. Ortalama ağırlıkları 235 gr olan Wis- tar tijpi erkek sıçanlardan, her birinde 10 hayvan bulunan dört deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney gruplarında; 1-Hemoraji 2- Kobalt 3- Fenilhidrazin 4- Ka fein uygulanmış, kemik iliği ve periferik kan değerlerine bakılarak hematopoiez değerlendirilmiştir. Hemoraji yapılan grupta periferik kanda eritrosit, hemoglobin, hematokrit değerlerinde azalma, buna karşın re- tikülositoz ve lökositoz görülmüştür. Viskozite değerinde ve sedimantasyonda azalma kaydedilen bu grupta, frajilite testinde ilk tüplerde hafif hemoliz kaydedilmiştir. Kemik iliğinde miyeloid seriyi örten bir eritrositer hiperplazi, bol retikulum hücresi, mitotik figür ve megakaryositlerde artma görülmüş; lenfosit, monosit oranlarında azalma olmuş tur. Buna karşın periferik kanda normoblast ve miyeloblast çıkmıştır. Kobalt grubunda eritrosit, ret ikülos it, hematokrit ve lökosit değerlerinde artma, hemoglobin, viskozite değer lerinde azalma, sedimantasyonda yavaşlama kaydedilmiştir. Osmotik direnç eğrisinde; minimal dirençte azalma olmakla beraber, maksimal direnç normal grafiği vermiştir. Bu gru bun kemik iliğinde de eritroid hiperplazi, lenfosit ve mo nosit oranında azalma; retikulum hücreleri ve mitoz halin deki hücrelerde ve megakaryositlerde artma olmuştur.- 93 -.. >' Fenılhıdrazm grubunda; anemi, lökositoz, retukülo- sitoz, viskozitede azalma, sedimantasyonda yavaşlama, fra- jilite testiniıî ilk tüplerinde hemoliz kaydedilmiştir. Ke mik iliğinde eritrositer hiperplazi, retikulum hücresi, mitotik figür ve megakaryos itlerde artma; lenfosit ve mo- nositlerde azalma görülmüştür. Kafein grubunda periferik kan değerleri, retikülo- sit dışında normal kontrole yakın bulunmuştur. Kemik ili ğinde diğer gruplara göre daha az olmak üzere eritrositer aktivite tesbit edilmiştir. Retikulum hücrelerindeki artış ta Üiğer gruplardan daha az bulunmuştur. Sonuç olarak; hemoraji, kobalt ve f enilhidrazinin kemik iliği mikroortamını ı etki led iği ; eritrositer serideki belirgin hiperplazinin örtmesine rağmen, granülositik se ride de aktivasyonun varlığı görülmektedir. Bu bulgular pluripotent hücrenin uyarıldığını göstermektedir. Kafein ise daha sınırlı bir etkiye sahip olup, muhtemelki sadece eritrositer seriyi, yönlendirilmiş hücre düzeyinde uyarmak tadır.
Özet (Çeviri)
- 94 - SUMMARY The research has been carried out at the Physiology Department of Istanbul Medical Faculty. 4 experimental and 1 control groups, each consisting of 10 male Wistar mice whose average weight is 235 gr are formed. 1-Hemorrhage, 2- Cobalt, 3- Pheny lhydrazine, 4- Caffeine have been trea ted and by examining bone marrow and peripheral blood values, hematopoies is has been discussed. In the hemorrhage-treated group, a decrease has been recorded in the erythrocyte count, hemoglobin and hematoc rit values, whereas there has been ret iculocy tos is and leucocy tosis. Decrease in viscosity and sedimentation rate has been recorded. In the fragility tests, there has been a slight hemolysis in the first tubes. An erythrocytic hyperplasia that covers the myeloid series, lots of reti culum cells and mitotic figures has been observed in the bone marrow. Increased megakaryocyte counts with a decrea sed percentage of lymphocyte and monocyte have been noted. In spite of these, normoblast and myeloblast has been seen in peripheral blood. In the cobalt-treated "group, increased erythrocyte, reticulocyte, and leucocyte counts and an increase in the hematocrit values with a decrease in viscosity, hemoglobin concentration and sedimentation rate have been recorded. In the osmotic resistance curve; there has been a decrease in the minimal resistance, although maximal resistance value has remained unchanged. Erythroid hyherplasia, decre ase in the percentage of lymphocyte and monocyte with- 95 - increase in reticulum cells, mitotic figures and megakar yocytes have also been noted in the bone marrow of this group. In the phenylhydrazine-treated group; anemia, leucocy tos is, reticulocytes is, decrease in viscosity and in sedimentation rate and hemolysis in the first tubes of the fragility test have been observed. In the bone marrow erythrocytic hyperplasia, increased retuculum cells, mi totic figures and megakaryocytes with a decrease in lymphocytes and monocytes have been noticed. In the caf f ein-treated group, peripheral blood va lues except reticulocyte counts have been found almost same as that observed in the normal control. In the bone marrow, erythrocytic activity has been observed less than that of in the other groups. Also, increase in the reti culum cells has been less that that of in the other groups, Finally; by phenylhydrazine, hemorrhage and cobalt, the microenvironment of the bone marrow has been effected; activity in the gronulocytic series, although it is masked by the definite hyperplasia in the erythrocytic series, has been noticed. These data indicate stem cell comport ment has been activated in the pluripotent cell level. Caffein, having a more limited effect, perhaps it only gives rise to the erythroid cell proliferation in the committed-cell level.