Akıl hastalarının, psikiyatri hemşiresinin rolünü algılayış biçimini araştırmak
  1. Tez No: 80472
  2. Yazar: MAKBULE BATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
66 ÖZET Bu araştırma, akıl hastalarının tekrar sosyal yaşama dönebilecek derecede iyileşmelerinde hemşirelerin bireysel katkıda bulunup, bulunmadıklarını bunu ne derecede gerçekleştirebildiklerini ve hastaların psikiyatri hemşiresinin rolü nü nasıl algıladıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul üniversitesi“Araştırma ve Uygulama Merkezi ”Psikiyatri Anabilim Dalı ve S.S.Y.B. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastahanesinde gerçekleştirilmiştir» Her iki hastahanede sayısal olarak eşit; 25 psikoz kadın, 25 psi koz erkek, 25 nöroz kadın, 25 nöroz erkek olmak üzere 100 hasta, denek olarak alınmıştır. Gereksinim duyulan verileri toplamak için iki anket formundan yararlanılmıştır. Anket I: Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, tanı, hastahanede kalma süresi ve hastalığın seyri gibi değişkenlerden; anket II. ise“Akıl Hastalarının Psikiyatri Hemşiresinin Rolü Algılayış Biçimlerini”saptamada yardımcı olacak fikirlerden oluşmaktadır. Anketler, bireysel görüşme yoluyla doldurulmuş yada hastaların kendilerinin doldurmaları istenmiş ve sonuçlar; yüzdelik, ortalama hesapları ve“t”önemlilik testi ile değerlendirilmiştir.- 67 - Sonuçta hastaların hastahanede kalma süresi, hemşi relerin istekli ve özverili olarak hasta bakımına katılmala rı, hastaların eğitim düzeyleri, hastalığın seyrinde olumlu gelişmeler, hastahane ortamının durumu, terapötik hasta-hem- şire ilişkileri ve hastanın gereksinimlerinin kaşılanma de recesi; hastaların psikiyatri hemşiresinin rolünü algılamala rını etkilediği görülmüş ve anlamlı istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. Ancak her iki hastahanede de verilen hemşi relik hizmetinde önemli ayrıcalıklar bulunmadığından A ve B hastahanelerinde yatan hastaların psikiyatri hemşiresinin ro lünü algılamalarında bir paralellik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 68 - SUMMARY This study had been designed to confirm j(prioux) if the nurses would contribute individualy to the recovery of the pschiatric patient in order to return them again to the social life and how the patients perceived the role of the psychiatric nurses. The study was made in the research and application center of Istanbul Oniversty, department of psychiatry and in Bakırköy psychiatric Hospi tal. The questionnaire was app lied to 100 neurotic and psychotic patients (male and female) which were selected as egual in both hospitals. Two Questionnaire forms had been used to obtain the necessery information. The first Questionnaire contained so me variables ilke the agen the severality the state of being married or un married the state of education, duration of staying in the hospital the prognoses and the diagnosis of the disease. The second one. Contained the ideas which would contribute to learn“the psychiatcic patient' forms of perce iving the role of the psychiatric nurse”. The questionnaires were answered by asking darectly to the patients or the patients answerde them elves. The results were evaluated with percentage methods, avarage cal culation and“t”test.- 69 - At the and, it was seen that the perceiving of the role of the psychiatric nurses by the patients had been af fected by the duration of hospitalization, by being interes ted and devoted in the care of the patients, the states of the patients the positive developments in the prognose of the disease the situation of the miliue of the hospital, the theuropotic relations between the nurse and the patient and the degree of supplying the needs and meaningfull statis tically results were obtained. But there was no importent dif ference in the services of the nurses between the two hospi tals. Perceiving of the role of the psychiatric nurse by the patients were similiar in both A and B hospitals.