İstanbul'da bir tersanenin çeşitli atölye işçilerinde bazı kan parametreleri
  1. Tez No: 80470
  2. Yazar: A. ŞULE AKÇIĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
-63- ÖZET Çalışma Haliç'te bir tersanenin çeşitli atölyelerinde çalışan 9 7 işçi üzerinde yapılmıştır. Bir anket uygulaması ile, işçilerin eğitim ve ekonomik düzeyleri ile klinik şikâ yetleri saptanmıştır. Atölyelerde antiko.agulanlı şişeler içine alınan venöz kan örneklerinden İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Labor at uvar lar mda kan sayımı ve lökosit formülü yapıl mıştır. Araştırma yaptığımız tersanede Benzen 8 ppm bulundu, işçilerde (%. 73,19) çeşitli kardiovasküler, solunum, sindi rim ve sinirsel şikâyetler tesbit edilmiş, fakat bu şikâyet lerine neden olabilecek bütün faktörleri araştırma olanağı bulunmamıştır. Kan sayımı bulguları:, çalıştığımız atölyeler- deki işçilerin % 53,8'inde Hb ' nin % 12,58 gr'dan düşük oldu ğunu j % 56, 8 'inde Hct'nin % 45 'den düşük olduğunu gösterdi. Eritrosit sayısı mm3 ' de 4,5 milyondan küçük olanların oranı %. 39, 9.' dur. Lökosit sayısında önemli bir değişiklik olmamak la birlikte formülde lenfosit sayısı % 35' den büyük olan iş çilerin oranı % 46 'dır. İşçilerin % 29 ' unda eozinof il oranı % 4-8 arasında bulundu. Bazofil oranı %2,2, Atış ab iye ve Elek trik atölyelerinde ise % 4' dür. Ahşabiye bölümünde lenfosit sayısı yüksek olanların oranı da % 55 gibi bir değere ulaş mıştır. Yapılan anket sonuçlarına göre çalışanların büyük ço ğunluğu (A 62,8) ilkokul, daha azı orta öğretim (% 24,7) me zunudur. % 9, 2 'si ise sadece okuma yazma bilmektedir. Yüksek öğretim mezunu oranı ise % l'dir. \ 77,3 günde 3 öğün beslen mekte, % 61, 8' i sigara kullanmakta, % 28, 8' i alkol almakta dır. İş kazası oranı ise % 19,5 olarak bulunmuştur.-64- Hemoglobin,. Hematokrit, Eritrosit ve Lökosit formülün de tesbit ettiğimiz normal standartlardan farklı değerler, çalıştığımxz ve benzeri işyerlerinde çalışanların çalışma koşullarından etkilendiğini, özellikle kan parametreleri ba kımından zaman zaman bu tip araştırmaların yapılması ve bul gulardaki gelişmelerin izlenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
- 65 - SUMMARY This work has been done on 9 7 workers of a shipyard in istanbul. The educations, socio-economic perspectives and health disturbances of these workers have been determined with the help of a questionary form. Venous blood samples taken into the tubes containing anticoagulant were analysed in the laboratories of the Depart ment of the Physiology, istanbul Faculty of Medicine. Red blood cell count and the leucocyte formulae were determined. Benzene concentration was found to be 8 ppm. in the parts of the shipyard in which 73 % of the workers had cardio vascular, respiratory, digestive and nervous disturbances but of the other factors which could cause these defects were not analysed. The findings or the blood count were c±s fallowing: Hb percentage was lower than 12,58 % gr. in the 53 % of the workers and Hct value was lower *then 4-5 % in the 56,8 % of he workers. 3 The erythrocyte count was found lower than 4. 500. 00 0 /mm in the 39,9 % of the workers. The leucocyte formula showed any signi ficant change. In the 45 % of the workers the lenfocyte ;.? ?? percentage was found higher than 35 %; 29 % of the workers had a eosinophil ratio 4-8 %. The results of the questionary form showed that the majority of the workers (62,8 %) had a primary education, 24,7 % had a high-school education, and 9,2 % were only litterate. The percentage of the workers graduated from the university was 1 %. 7 7,3 % of the workers had regularly their food three times a day; 61,8 % were smokers, 2 8,8 % had alchool every day. Percentage of work accident was found to be 19,5 %.- 66 - The values of Hb, Hct, red blood eels and leucocytes that we determined were different from the normal values, and this results make as think that investigations, should be done and fallowed with regular periods.