Evli bireylerin öfke ifade tarzı ve affetme durumunun incelenmesi
Investigation of anger expression style and forgiveness of married individuals
- Tez No: 804723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin öfke ifade tarzlarını, affetme motivasyonlarını, affettikleri ve affedemedikleri durumları belirlemek ve sağlıklı evliliklere yön verebilecek sonuçlara ulaşmaktır. Çalışmada nitel araştırma türlerinden biri olan fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada belirli özelliklere sahip kişilerle çalışılacağı için çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Katılımcılar evlilik süreleri en az 2 ile en çok 20 yıl olan ve yaşları 25 ile 45 arasında değişen evli bireyler arasından seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da yaşayan evli (9 erkek, 15 kadın) 24 birey oluşturmaktadır. Görüşmelerde araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler katılımcıların onayı alınarak ses kaydı altına alınmış ve veriler araştırmacı tarafından manuel olarak yazıya aktarılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmacı cevaplardan ulaştığı kodlara göre alt temaları ve alt temaları niteleyen ana temaları belirlemiştir. Verilerin analizi sonucunda kişiyi öfkelendiren konular, öfke ifade tarzı, öfkeyi azaltan durumlar, affedilen durumlar, affetme motivasyonu, affedilemeyen konular, kendini affetme süreci, evliliğin zaman içindeki değişimi ve evlilikle ilgili tavsiyeler olmak üzere 9 ana tema ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the anger expression styles of married individuals, their motivation to forgive, the situations they forgive and cannot forgive, and to reach results that can guide healthy marriages. In the study, phenomenological research design, which is one of the qualitative research types, was used. Since people with certain characteristics will be studied in the research, the study group was determined by the criterion sampling technique, which is one of the purposeful sampling methods. Participants were selected from among married individuals aged between 25 and 45 years, with a minimum of 2 to a maximum of 20 years of marriage. The study group of the research consists of 24 married individuals (9 men, 15 women) living in Ankara. A semi-structured interview form developed by the researcher was used in the interviews. The interviews were audio-recorded with the consent of the participants, and the data were manually transcribed by the researcher. Content analysis was used to analyze the obtained data. The researcher determined the sub-themes and the main themes characterizing the sub-themes according to the codes he reached from the answers. As a result of the analysis of the data, 9 main themes emerged: issues that anger the person, anger expression style, situations that reduce anger, situations forgiven, motivation for forgiveness, unforgivable issues, self-forgiveness process, change in marriage over time, and marriage recommendations. The results obtained were discussed and interpreted within the scope of the literature.