Evlilikte duygu düzenleme: Kadınların duygu düzenlemelerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Emotion regulation in marriage: Examining the views of women about emotion regulation
  1. Tez No: 804722
  2. Yazar: KÜBRA NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, kadınların eşleriyle ilişkilerinde yaşadıkları problemlerde duygularını düzenlemelerine ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Çalışma evliliğinde problem yaşadığını ifade eden 30 kadınla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formundan faydalanılmıştır. Verilerin analizinde, yaklaşımına göre nitel içerik analizinden; sürecine göre ise hem tümdengelimli hem de tümevarımsal içerik analizinden faydalanılmıştır.“MAXQDA 2022”yazılım paketi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Verilerin analiziyle 4 tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar; duyguların deneyimlenmesi, duyguların ifade edilmesi, duyguları düzenleme stratejileri ve dışsal düzenleme stratejileridir. Araştırma sonucuna göre kadınlar eşleriyle ilişkilerinde; mutluluk, sevgi, güven, saygı, değerlilik gibi çeşitli olumlu duygular deneyimlemişlerdir. Kadınlar eşleriyle problem yaşadıklarında ise sinirlilik, üzüntü, kırgınlık, hayal kırıklığı, nefret, incinmişlik gibi çeşitli olumsuz duygular deneyimlemişlerdir. Kadınlar eşlerine duygularını çoğunlukla sözel yolla ifade etmişlerdir. Eşleri kadınların duygu ifadelerine ise çoğunlukla davranışsal olarak yanıt vermişlerdir. Kadınlar duygularını düzenlemek için durum seçimi, durum değişikliği, dikkat dağıtımı, bilişsel değişim gibi stratejiler kullanmışlardır. Eşleri ise kadınların duygularını düzenlemek için gönül alma, bastırma, sözel etkileşim, alttan alma gibi stratejiler kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine in depth the views of women on regulating their emotions in the problems they experience in their relationships with their spouses. The study was carried out with 30 women who had problems in their marriage. In the study, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used. A semi-structured interview form was used to collect data. In the analysis of the data, qualitative content analysis was used according to its approach. According to the process, both deductive and inductive content analysis were used. Data were analyzed using the“MAXQDA 2022”software package. With the analysis of the data, 4 themes emerged. These themes are; experiencing emotions, expressing emotions, emotion regulation strategies, and external regulation strategies. According to the results of the research, women in their relations with their husbands; They experienced various positive emotions such as happiness, love, trust, respect, and worthiness. When women had problems with their spouses, they experienced various negative emotions such as irritability, sadness, resentment, disappointment, hatred, and hurt. Women expressed their feelings to their spouses mostly verbally. Their spouses mostly responded behaviorally to women's emotional expressions. Women used strategies such as situation selection, situation modification, attentional deployment, and cognitive change to regulate their emotions. Their spouses, on the other hand, used strategies such as taking heart, suppression, verbal interaction, and getting from the bottom to regulate women's emotions.