Esnek ambalaj üretim süreçlerinin enerji analizi: Örnek bir çalışma
Energy analysis of flexible packaging production processes: A case study
- Tez No: 804724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ambalaj, geçmişten bugüne kadar kullanılan ve uzun süre de kullanmaya devam edeceğimiz bir malzemedir. Ambalajlar farklı malzemeler (cam, metal, kağıt, plastik vb.) kullanılarak elde edilebilmekte olup kullanım alanı oldukça geniştir. Bu çeşitlilik aynı zamanda rekabeti de artırarak üretici firmalar arasında birbirinin yerini alabilme yarışını oluşturmuş ve çevreye etkileri göz ardı edilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasında plastik esnek ambalaj üretimi sırasında elektrik ve doğalgaz tüketimi farklı açılardan incelenmiştir. Esnek ambalaj kavramı altında birçok farklı özellikler içeren yapılar bulunmaktadır. Bunun için sıklıkla kullanılan prosesleri içeren ve farklı sektörlerde kullanımı tercih edilen PET / ALU / LDPE olarak belirtilen ambalaj yapısının üretimi ele alınmıştır. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve esnek ambalaj üretimi yapan büyük ölçekli bir firma ile iş birliği yapılarak üretimdeki gerçek veriler kullanılmıştır. Üretim aşamalarında ele alınan prosesler rotogravür baskı, solventli ve solventsiz laminasyon, dilme olarak belirlenmiştir. Toplam ambalaj üretiminde tüketilen elektrik ve doğalgaz enerji değerleri, PET / ALU / LDPE yapısının üretildiği yerleşkenin tüm fabrika içindeki enerji tüketim oranının aylık değişimleri, ve PET / ALU / LDPE yapısının üretiminde kullanılan enerji değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The package is the material that is used from past to present by humans. And it will continue to use in the future. It can produce many different raw materials such as glass, metal, paper or plastic. Because of that variety, the usage area is considerably wide. That variety increases competition between the production firms to take their places. As a result of this situation, environmental effects are ignored by the producers and customers. In this thesis, flexible plastic package production is investigated with different views by using natural gas and electricity consumption. There are many particular structures and processes under the flexible packaging concept. Therefore, commonly used and includes main processes structure is chosen which is PET / ALU / LDPE structure. Actual production data is used by collabarating with a large-scale flexible package producer in Manisa Organized Industrial Site. The presented production processes are specified as rotogravure printing, solvent-based and solvent-free lamination, slitting. The process is evaluated by electricity and natural gas on total package production, energy consumption ratio for PET / ALU / LDPE production campus over total consumption and energy usage on PET / ALU / LDPE production.