Kemiküstü (Suprabony) defekt içeren kronik periodontitis olgularının tedavisinde klorheksidinin etkileri
  1. Tez No: 80473
  2. Yazar: MUKADDEM SHAHİM GERMY (MİNDAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UTKU ONAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-52 - ÖZET Araştırmamız, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fa kültesi Periodontoloj i Anabilim Dalı'na başvuran ve kronik marginal periodontitis tanısı konulan, 12'si erkek, 30'u ka dın, toplam 42 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalara. ağız hijyeni eğitimi verildikten ve yeterli diştaşı temizliği yapıldıktan sonra, her birinde 21 birey olmak üzere, iki gru ba ayrıldılar. Araştırma süresince, her iki grubun bireyleri, mekanik olarak ağız hijyeni işlemlerini sürdürdüler. Birinci gruba klorheksidin, haftada. bir kez olmak üzere, üç kez subgingival yıkama yöntemiyle cep içine uygulandı. İkinci gruba ise, diş taşı temizliği işlemlerinden sonra, herhangi bir tedavi ya pılmaksızın, klorheksidin grubuyla birlikte kontrolleri yapıl dı. Ölçümler, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, + 6, +14 ve +26. hafta larda saptandı. Sonuç olarak, klorheks idinin subgingival yöntemle pe riodontal ceplerin içine uygulanmasının, periodontal iltihabı istatistiksel düzeyde anlamlı olarak azalttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY Our research at University of Istanbul, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, includes 12 men and 30 women; a total of patients whom have come to our faculty and found to have chronic marginal periodontitis. After teaching these patients proper oral hygiene and having done the scaling and polishing process, the patients were divided into two equal groups of 21. During our research, these two groups continued their mechanical oral hygiene. The first group using chlorhexidine once a week, practiced the subgingival washing method into the pockets three times. As for the second group; after the scaling and polishing process no other therapy was applied, and they were observed along with the chlorhexidine group. Parameters were obtained at -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, + 6, +14 and +26. weeks. In conclusion, it is statistically observed that periodontal inflammation is noticeably reduced when using chlorhexidine subgingivally in periodontal pockets.