Yaşlılarda kemik mineral yoğunluğu, D vitamin düzeyi ve osteoporotik kırık ilişkisi
The relationship between bone mineral density, vitamin D and osteoporotic fracture in the geriatric population
- Tez No: 243174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalısmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerde kemik mineral yoğunluğu (KMY), D vitamini ve risk faktörlerinin osteoporotik vertebra kırığı ile ilişkisini değerlendirmektir.Çalışmaya Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine 2009 yılının ocak, şubat, mart aylarında başvuran 65 yaş üstü 200 hasta alındı. Hastalar osteoporoz (OP) risk faktörleri yönünden sorgulandı. Tüm olguların DXA ile lomber total, femur boyun ve femur total KMY'leri (gr/cm2) ölçüldü. Hastaların çekilen lateral torakal ve lomber vertebra grafileri Genant yöntemi ile değerlendirildi. Vertebral deformasyonu değerlendirmek için Spinal Deformite Indeksi (SDI) hesaplandı ve hastalar 4 gruba ayrıldı. SDI'ye göre 21 olgu normaldi(grade 0). Yüzellibeş olguda hafif (grade 1) deformasyon mevcut iken, 24 olguda orta derecede (grade 2) deformasyon saptandı. Hiçbir olguda grade 3 deformasyon saptanmadı. SDI grupları arasında yaş dağılımının istatistiksel olarak farklı olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between bone mineral density, vitamin D, risk factors and osteoporotic vertebra fracture among the patients older than 65 years.200 patients older than 65 years referred to the Policlinics of Physical Medicine and Rehabilitation of Zonguldak Karaelmas University during January, February, March 2009 were included. The patients are questioned about osteoporosis (OP) risk factos. Total lombar, femoral neck and total femur bone mineral densities (BMD) (gr/cm2) were measured by DXA in all patients. Lateral thoracic and lumbar X-rays of patients evaluated by Genant methodology. Spinal Deformity Indices (SDI) is calculated in order to evaluate vertebral deformation and the patients are divided into four groups. According to SDI 21 patients were normal (grade0). In 155 patients there was mild (grade 1) deformation and in 24 patients there was moderate (grade 2) deformation. None of the patients had grade 3 deformation.