Kireç ve pirinç kabuğu külü kullanılarak zeminlerin iyileştirilmesi
Improvement of soils using lime and rice husk ash
  1. Tez No: 804745
  2. Yazar: SIRMA CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ESKİŞAR TEFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması kapsamında zeminlerin kireç ve pirinç kabuğu külü kullanılarak iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Zeminin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi için Atterberg limitleri, elek analizi ve kompaksiyon deneyleri yapılmıştır. Zemin örnekleri optimum su muhtevasında bağlayıcı olarak sönmüş kireç veya karbür kireci kullanılarak ve farklı oranlarda pirinç kabuğu külü içerecek şekilde hazırlanmıştır. Sönmüş kireç veya karbür kireci %3, %5 ve %7 oranlarında, pirinç kabuğu külü ise %5, %10 ve %20 oranlarında kullanılmıştır. Tez çalışmasında kireç türü, kireç ve pirinç kabuğu külü içerikleri, kür süresi ve kür sıcaklığı değişkenler olarak tanımlanmıştır. Kür süresi ve sıcaklığının etkisinin araştırılması amacıyla her numune için iki farklı sıcaklıkta (25 C ve 40 C) küre bırakılmak üzere 7, 28, 90 ve 180 günlük numuneler hazırlanmıştır. Kür süresini tamamlayan her numunenin serbest basınç mukavemeti deneyi öncesinde ultrasonik dalga hızı ölçülmüştür. Sonuçta, zemine sönmüş kireç veya karbür kireci ile pirinç kabuğu külü ilavesinin zeminin mukavemetini artırdığı görülmüştür. En yüksek mukavemet %5 karbür kireci ile %10 pirinç kabuğu külü içeren numunelerde tespit edilmiştir. Karbür kirecinin genel olarak sönmüş kirece göre daha başarılı bir stabilizasyon malzemesi olduğu tespit edilmiştir. Serbest basınç mukavemeti ile kür süresi arasında ilişkiler kurulmuştur. Serbest basınç mukavemeti ile UPV değerlerinin birbirlerine paralel yönde değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve the soils by using rice husk ash. Atterberg limits, sieve analysis and compaction tests were carried out to determine the engineering properties of the soil. Soil samples were prepared using either hydrated lime or carbide lime as binders at optimum water contents with different proportions of rice husk ash. Hydrated lime or carbide lime was added at the rates of 3%, 5% and 7%, and rice husk ash at 5%, 10% and 20% by the dry weight of the soil. In this study, lime type, lime and rice husk ash contents, curing time and curing temperature were defined as variables. In order to investigate the effect of curing time and temperature, 7, 28, 90 and 180 days samples were prepared and the samples were cured at two different temperatures (25C and 40C). Ultrasonic pulse velocity was measured before the unconfined compressive tests. As a result, it was observed that the addition of hydrated lime or carbide lime with rice husk ash to the soil increased the strength of the soil. The highest strength was determined in samples containing 5% carbide lime and 10% rice husk ash. It was also seen that carbide lime was a more successful binder than hydrated lime. Relationships were established between unconfined compressive strength and curing time. It was shown that the unconfined compressive strength and UPV values changed parallel in accordance with each other.