Arıtma çamurundan elde edilen biyokömür uygulamalarının topraktan ağır metal alınımına etkisi:mısır örneği
The effect of biochar applications obtained from treated sewage sludge on heavy metal uptake from the soil:corn sample
- Tez No: 804746
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DELİBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağır metal kirliliği olan toprakta arıtma çamuru biyokömürünün Co, Cr, Ni'in adsorpsiyonu ve hareketliliği üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Ayrıca, mısır bitkisi kullanılarak, bitkilerce alınabilir ağır metal konsantrasyonunun azaltılmasında, biyokömür parçacık boyutunun etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, Manisa ili Turgutlu ilçesinde ağır metallerden Co, Cr ve Ni içeriği yüksek olarak belirli alanlardan alınan toprak örneklerinde, arıtma çamurundan elde edilmiş biyokömürün 5 farklı dozu (kontrol,1,2,3 ve 4 t da-1) ve 2 farklı parçacık boyutu (yaprak>gövde olarak tespit edilmiştir. Denemede, artan biyokömür uygulamalarının sonucunda Ni, Co ve Cr'un mısır bitkisi tarafından alınabilirliği saptanmıştır. Bunun yanı sıra, uygulamalar Ni, Co ve Cr'un hareketli formlarını düşürdüğü, bu nedenle de yer altı sularına sızma riskini azaltabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of sewage sludge biochar on the adsorption and mobility of Co, Cr, Ni in heavy metal contaminated soil. In addition, the effect of biochar particle size on the reduction of heavy metal uptake by plants was investigated using maize. In this context, a greenhouse experiment was established by growing corn plants under controlled conditions using 5 different doses of biochar (control,1,2,3 ve 4 t. da-1) obtained from sewage sludge and 2 different particle sizes (leaf>stem. In the experiment, the uptakeability of Ni, Co and Cr by maize plant was determined as a result of increasing biochar applications. In addition, it has been determined that the applications reduce the mobile forms of Ni, Co and Cr, thus reducing the risk of infiltration into groundwater.