Yüksek plastisiteli bir kilin farklı katkılar kullanılarak iyileştirilmesi
Improvement of high plasticity clay using various additives
- Tez No: 831434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüzyıllar boyunca, elverişsiz zeminlerin iyileştirilmesi, mühendislik uygulamalarında karşılaşılan önemli bir konu olmuştur. Yüzeyde ve derinde gerçekleştirilen iyileştirme yöntemleri, bu tür zeminlerin mukavemetini ve taşıma kapasitesini artırmak amacıyla geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu bağlamda, bu tez çalışması, özellikle yüksek plastisiteli killi bir zeminin iyileştirilmesinde kireç, çimento ve pirinç kabuğu külü kullanımının etkilerini incelemektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, zemin numunesinin temel geoteknik özellikleri belirlenmiştir. Ardından, kireç, çimento ve pirinç kabuğu külü gibi malzemelerin ayrı ayrı ve bir arada kullanılmasıyla zemin numunesi iyileştirilmiştir. Bu iyileştirme yöntemlerinin uygulanmasının ardından, zemin numuneleri üzerinde çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu deneyler arasında kompaksiyon, serbest basınç ve CBR (California Bearing Ratio) deneyleri yer almaktadır. Elde edilen deney sonuçları, zemin numunelerinin dayanımında gözlemlenen artışları detaylı bir şekilde analiz etmiştir. İyileştirme malzemelerinin farklı kombinasyonlarının ve dozajlarının zeminin taşıma özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, elverişsiz zeminlerin mühendislik uygulamalarında daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi için önemli bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Bu bilgiler, gelecekteki altyapı projelerinde zemin iyileştirme stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the improvement of unsuitable soils has remained a crucial challenge in engineering practices. Surface and deep improvement methods offer a broad spectrum of applications to enhance the strength and bearing capacity of such soils. In this context, this thesis study examines the effects of utilizing lime, cement, and rice husk ash, particularly in the enhancement of high plasticity clay soil. In the initial phase of the study, the fundamental geotechnical properties of the soil sample were determined. Subsequently, the soil sample underwent improvement through the separate and combined application of materials such as lime, cement, and rice husk ash. Following the implementation of these improvement methods, a series of experiments were conducted on the soil samples. These tests encompass compaction, unconfined compression, and CBR (California Bearing Ratio) tests. The detailed analysis of the obtained test results focused on the observed increases in the strength of the soil samples. The study examined the effects of different combinations and dosages of improvement materials on the bearing properties of the soil. The primary objective of this research is to furnish crucial information to enable more effective utilization of unfavorable soils in engineering applications. Such insights can contribute significantly to the formulation of ground improvement strategies in future infrastructure projects.