Deneysel peritonit modelinde intraperitoneal ST. john's wort oıl maddesinin (kantaron yağı'nın) etkisi
The effect of intraperitoneal ST. john's wort oil (hypericum oil) in an experimental peritonitis model
- Tez No: 804764
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YALÇIN KEKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deneysel Peritonit Modelinde İntraperitoneal St. John's Wort Oil ( Kantaron Yağı )'nın Etkisi Amaç: Deneysel peritonit oluşturularak, Kantaron Yağı'nın Etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 42 Adet Western Albino rat; kontrol(1), peritonit(2), peritonit+Serum Fizyolojik(3), peritonit+Kantaron Yağı(4), Peritonit+zeytinyağı(5), Kantaron Yağı(6), Zeytinyağı(7) olmak üzere 7 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna işlem yapılmadı. 2., 3., 4., 5., grupta gaita çözeltisi ile peritonit oluşturuldu. İntraperitoneal olarak 3. Gruba serum fizyolojik, 4. Gruba Kantaron Yağı, 5. Gruba zeytinyağı verildi. Peritonit oluşturulmayan, 6. gruba Kantaron Yağı, 7. gruba zeytinyağı verildi. Ratlar 5. gün sakrifiye edildiler. Kilo yüzde değişimleri hesaplandı. İntrakardiyak alınan kandan IL-1, IL-6, CRP, Prokalsitonin, TNF-α ve lökosit çalışıldı. Alınan parietal periton ve karaciğerden visseral periton örneklerinden histopatolojik olarak doku fibrozisi, doku inflamasyonu, doku damar çoğalması ve doku kalınlıkları incelendi. Bulgular: İstatiksel sonuçlar incelendi. Kilo yüzde değişim değerleri; peritonit -8,6, peritonit+Kantaron Yağı -5,3, CRP değerleri; peritonit=293,2, peritonit+Kantaron Yağı=253,8, IL-1 değerleri; peritonit=28,2, peritonit+Kantaron Yağı=34,6, IL-6 değerleri; peritonit=35,1, peritonit+Kantaron Yağı=32,1, TNFα değerleri; peritonit=86,4, peritonit+Kantaron Yağı=107,1, Visseral periton kalınlığı; peritonit=337,1, peritonit+Kantaron Yağı=438,6, Parietal periton kalınlığı; peritonit=210, peritonit+Kantaron Yağı=86 bulundu. Visseral periton inflamasyon; peritonit=2, peritonit+Kantaron Yağı=3, Visseral periton fibrozisi; peritonit=2, peritonit+Kantaron Yağı=2, Visseral periton damarlanması; peritonit=2, peritonit+Kantaron Yağı=3, Parietal periton inflamasyonu; peritonit=3, peritonit+Kantaron Yağı=1, Parietal periton fibrozisi; peritonit=3, peritonit+Kantaron Yağı=0, Parietal periton damarlanması; peritonit=3, peritonit+Kantaron Yağı=0 skorları bulundu. Sonuç: Çalışmada intraperitoneal verilen Kantaron Yağı'nın sistemik inflamasyon üzerine etkisi olmadığı, hatta zeytinyağı ve Kantaron Yağı'nın sistemik inflamasyonu tetiklediği gösterilmiştir. Fibrozis üzerine ise visseral ve parietal peritonda koruyucu etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The Effect of Intraperitoneal St. John's Wort Oil (Hypericum Oil) in an Experimental Peritonitis Model Aim: The aim of this study was to investigate the effect of St. John's Wort oil on experimental peritonitis. Material and Methods: 42 Western Albino rats were divided into 7 groups: control (1), peritonitis (2), peritonitis + saline (3), peritonitis + St. John's Wort oil (4), peritonitis + olive oil (5), St. John's Wort oil (6), and olive oil (7). The control group did not undergo any procedures. Peritonitis was induced by intraperitoneal injection of fecal solution in groups 2,3,4 & 5. Intraperitoneal saline, St. John's Wort oil, or olive oil was administered to groups 3,4 & 5 respectively. St. John's Wort oil was given to group 6, and olive oil was given to group 7. The rats were sacrificed on the 5th day, and weight percentage changes were calculated. Interleukin-1 (IL-1), interleukin-6 (IL-6), C-reactive protein (CRP), procalcitonin, tumor necrosis factor alpha (TNF-α), and leukocyte levels were analyzed from intracardiac blood samples. Histopathological examination of parietal and visceral peritoneum and liver tissue samples were performed to assess tissue fibrosis, inflammation, vascular proliferation, and tissue thickness. Results: Statistical analysis showed that weight percentage changes were -8.6 for peritonitis and -5.3 for peritonitis + St. John's Wort oil. The CRP levels were 293.2 for peritonitis and 253.8 for peritonitis + St. John's Wort oil. The IL-1 levels were 28.2 for peritonitis and 34.6 for peritonitis + St. John's Wort oil. The IL-6 levels were 35.1 for peritonitis and 32.1 for peritonitis + St. John's Wort oil. The TNFα levels were 86.4 for peritonitis and 107.1 for peritonitis + St. John's Wort oil. Visceral peritoneum thickness was 337.1 for peritonitis and 438.6 for peritonitis + St. John's Wort oil, while parietal peritoneum thickness was 210 for peritonitis and 86 for peritonitis + St. John's Wort oil. Visceral peritoneum inflammation, fibrosis, and vascularization scores were 2 for peritonitis and 3 for peritonitis + St. John's Wort oil, while parietal peritoneum inflammation, fibrosis, and vascularization scores were 3 for peritonitis and 1 for peritonitis + St. John's Wort oil. Conclusion: The results of this study showed that intraperitoneal administration of St. John's Wort oil had no effect on systemic inflammation, and even triggered systemic inflammation, similar to olive oil. However, it was observed to have a protective effect on fibrosis in the visceral and parietal peritoneum.