Cerastium brachypetalum subsp. roeseri türünden elde edilen ekstrelerin toplam fenolik miktarlarının ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of total phenolic amounts and antioxidant activities of extracts obtained from Cerastium brachypetalum subsp. roeseri
- Tez No: 804763
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yetişen Caryophyllaceae ailesinden Cerastium brachypetalum subsp. roeseri türünün farklı polaritedeki ekstrelerinin elde edilmesi ve ele geçen ekstrelerin LC-MS gibi kütle spektrometresi ile kromatografik yöntemlerle kimyasal içeriklerinin, ince tabaka kromatografi (TLC) ile doğal bileşik sınıflarının ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaca uygun olarak bitki materyali önce farklı polaritedeki çözgenlerle (n-hegzan, diklorometan, metanol) ekstrakte edilerek ekstreler elde edilmiş ve elde edilen ekstrelerin doğal bileşik içerikleri farklı TLC belirteçleri ile belirlenirken MeOH ekstresinin fenolik içeriği ise LC-MS ile tayin edilmiştir. Ele geçen tüm ekstrelerin antioksidan aktiviteleri de DPPH ve ABTS yöntemleri kullanılarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, different polarity extracts of Cerastium brachypetalum subsp. roeseri from the family Caryophyllaceae grown in our country were obtained and the chemical contents of the extracts were determined by mass spectrometry and chromatographic methods such as LC-MS, natural compound classes and antimicrobial activities by thin layer chromatography (TLC). In accordance with this purpose, extracts were obtained by first extracting the plant material with solvents of different polarity (n-hexane, dichloromethane, methanol). Antioxidant activities of all extracts were also investigated using DPPH and ABTS methods.