Creativity-fostering behaviours in EFL classroom: A case study
İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılığa teşvik edici davranışları: Bir vaka çalışması
- Tez No: 804765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN DAĞDEVİREN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenler tarafından kullanılan yaratıcılığı besleyen davranışları belirlemek, bu davranışları ne ölçüde kullandıklarını araştırmak ve sınıflarında bu davranışları kolaylaştıran veya engelleyen faktörleri belirlemekti. Bu karma yöntem araştırmasında veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve Soh'un (2000) CFT indeksi gözlem ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya Ankara'da özel bir okulda görev yapan 15 İngilizce öğretmeni katılmıştır. İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılığı geliştirmek için kullandıkları stratejileri, sınıflarında yaratıcılığı teşvik ettiklerine ne kadar inandıklarını ve yaratıcılığı geliştirme becerilerini etkileyen faktörleri belirlemek için kullanılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, çalışmanın nitel kısmını oluşturmaktadır. Araştırmada gözlem ölçeği ile elde edilen nicel veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen nitel verilerin çapraz kontrolü için kullanılmıştır. Nicel veriler betimsel istatistikler aracılığıyla SPSS kullanılarak, nitel veriler ise Cresswell'in (2018) içerik analizi çerçevesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmenlerinin algıları ile gerçek uygulamaları arasında bazı tutarsızlıklar olduğunu göstermektedir. İngilizce öğretmenleri, yaratıcılığı teşvik eden davranışları yüksek derecede kullandıklarını bildirmektedir, ancak ders gözlemlerinin sonuçları, bu davranışları orta derecede kullandıklarına işaret etmektedir. Çalışmanın bulguları İngilizce sınıflarında yaratıcılığı geliştirmek için kullanılan stratejileri de sunmaktadır. Olumlu bir sınıf ortamı oluşturma, açık uçlu sorulardan yararlanma, grup/ikili çalışma etkinlikleri tasarlama ve yaratıcı görevler belirlemenin öğrenci yaratıcılığını geliştirmede en sık kullanılan stratejiler olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılığı güçlendirme yeteneğini etkileyen faktörler de belirlenmiştir. Öğretmenlerin, daha az mevcutlu sınıflara sahip olmaları ve öğrencilerle daha fazla birebir zaman geçirmeleri nedeniyle özel bir okulda çalışmayı yaratıcılık öğretiminde bir avantaj olarak gördükleri tespit edilmiştir. Uluslararası projelerde yer almanın, öğretmenlerin öğrenci yaratıcılığını harekete geçirme potansiyelini olumlu yönde etkileyen bir diğer faktör olduğu tespit edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılık öğretiminde karşılaştıkları çeşitli engeller de çalışmanın bulguları arasındadır. Ağır ve sınav odaklı müfredatın yaratıcılık öğretimindeki en büyük engel olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin aşırı iş yükü ve idari desteğin olmaması da İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılık öğretiminde karşılaştıkları zorluklar arasındadır. Çalışma ayrıca bazı pedagojik çıkarımlar ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the creativity-fostering behaviours used by EFL teachers, the degree to which they report their use of these behaviours and identify the factors that facilitate or hinder these behaviours in their classrooms. In this mixed method research, the data were collected through semi-structured interviews and Soh's (2000) CFT Index observation scale. 15 EFL teachers working in a private school in Ankara took part in the study. For the qualitative part of the study, semi-structured interviews were used to identify the strategies used by EFL teachers to foster creativity, how much they believe they foster creativity in their classrooms, and the factor that affect their ability to foster creativity. The quantitative data in the study, obtained through observation scale, was used to crosscheck the qualitative data gathered through semi-structured interviews. The quantitative data was analysed using SPSS through descriptive statistics and the qualitative data was analysed through Cresswell's (2018) content analysis framework. The findings indicate some inconsistencies between EFL teachers' perceptions and their actual practices. EFL teachers report their use of creativityfostering behaviours to a high degree, however, the results of classroom observations point out that they utilize these behaviours to a moderate degree. The strategies used to enhance creativity in EFL classrooms were also identified. It is revealed that, creating a positive classroom environment, making use of open-ended questions, designing group/pair work activities, and setting imaginative tasks were the most commonly used strategies to foster student creativity. Finally, the factors that influence EFL teachers' ability to reinforce creativity were also identified. It is found that teachers consider working in a private school as an advantage in creativity instruction, as they have smaller class sizes, and more one-on-one time with students. Taking part in international projects was found to be another factor that positively affects teachers' potential to activate student creativity. Several obstacles EFL teachers face in creativity teaching were also identified. Overloaded and exam-oriented curriculum was found to be the major barrier in creativity instruction. Teachers' excessive workload and lack of administrative support were also among the challenges EFL teachers face when teaching for creativity. The study also provided some pedagogical implications and suggestions for further studies.