Toplu iş hukukunda işkolu kavramı
The concept of business line in collective labor law
  1. Tez No: 804771
  2. Yazar: CEREN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşkolu Toplu iş hukukunda son derece önemli bir kavramdır. Toplu iş hukuku kapsamında olan birçok konu doğrudan veya dolaylı olarak işkolu ile ilişkilidir. Bu konulara örnek olarak sendikaya üye olunması, sendikal faaliyet alanlarının belirlenmesi, bir işyerinin hangi işkolu kapsamında yer alması gerektiği, toplu iş sözleşmesi imzalama yetkisi, toplu iş sözleşmesi türlerinin neler olduğu, sendika üyeliğinin sona ermesi şeklinde gösterebilir. Bu çalışmanın ilk kısmında, işkolu kavramı ve belirlenmesi, işkolunun toplu iş hukukunda önemi ve işkollarının içerisinde yer alan işlerin belirlemesinin ölçütleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise işkolunun belirlenmesi“işyeri”kavramının önemi, işkolunun sınırlarının belirlenmesinde işyerinde yürütülen asıl iş ve yardımcı iş kavramları ve alt işverenin işkolunun kapsamının neler oluğu mevzuatta öngörülen düzenlemeler dikkate alınarak uygulamada karşılaşılan sorunlara yargı içtihatları ışığında çözüm önerisi bulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son kısmı olan üçüncü kısmında ise, işyerinin tescil edilmesi, 6536 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu madde 5 hükmü gereğince işkolunun belirlenmesi, işkolu tespitine itiraz davası, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önce kurulmuş işyerlerinin durumu, işkolu tespiti ve bekletici mesele, işyerlerinin dahil olduğu işkolunun değişmesi ve hukuki boyuttaki sonuçlarına geniş ölçüde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Line of business is considerablely important conception of Collective Labor Law. Lots of topics in the scope of Collective Labor Law are directly or indirectly in the content of line of buşingse. As an example for theese topics following items can be counted; being a member of union, defining union field of activity, requirement of line of business in which a workplace must be, authority of signing collective bargaining agreement, what the kinds of collective bargaining agreement are, termination of membership of union. At the first chapter of this work, the conception of line of business and determination of it, the importance of line of business in Collective Labor Law and the criterias of defining of works being included in lines of business are handled. At the second chapter of this work, it is tried to offer solution in the light of court practices by paying attention to the precribed arrangements on legislation for the issues in practice some of which are determination of line of business, the importance of“workplace”conception, the conception of condusted major work and co-work in workplace on determination of border of business line and what the scope of subcontractors is. At the last chapter of this work which is third chapter registration of workplace, it is given wide coverage for determination of line of business in accordance with STİSK the law no 6536 article no 5, action of objection for determination of business line, condition of workplaces found before becoming effective of Code on Trade Unions and Collective Labour Agreements(STİSK) the law no 6536, determination of business line and preliminary issue, changing of business line of which workplaces get involved and results in legal dimension.