Gıuseppe Verdı'nın Nabucco ve La Battaglıa dı Legnano başlıklı ulusalcı operalarının İtalya'daki 'Risorgimento' sürecine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of Giuseppe Verdi's nationalistic operas titled Nabucco and La Battaglia di Legnano on Italy's 'Risorgimento'
  1. Tez No: 804770
  2. Yazar: NAZLI OYA SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAMERHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Opera sanatı Romantik Dönemde kitle iletişim aracına dönüşmüş, tüm sosyal sınıfların bir araya gelmesine vesile olarak sosyal yaşamda sınıflar arası farkı bir bakıma kapamıştır. Ulus kavramının getirdiği ortak vizyonu ve hayalleri sahnede temsil yoluyla somutlaştırarak kitleye bir çeşit alternatif evren yaratmış, duygularını su yüzüne çıkarmaya neden olmuştur. Giuseppe Verdi'nin Nabucco ile La Battaglia di Legnano operaları da henüz siyasi birliğini tamamlayamamış İtalyan halkın bağımsızlık için harekete geçmesine vesile olmuştur. Tarihçiler, operanın tarihi anlamada ne gibi bir rolü olduğu sorusuna eğilirken müzikologlar opera eserlerinin ve temsillerinin sosyal ve tarihsel çerçevenin doğrudan etkisi altında yazıldığı görüşündedirler. Sanatın siyasi tarihteki önemli rolünü çözümleyebilmek için tarihçiler ile müzikologların birlikte çalışması gereklidir. Disiplinler arası araştırmada bulunmak, müziğin, opera metninin nelerden etkilendiğini, izleyici tarafından ne kadar ve ne yönde kabul gördüğünü, nerelerde temsillerinin yapıldığını, dönemin yönetimi ve politik gayelerini ortaya koymak bu rolü çözümleyebilmek için esastır. Operanın biçimsel özellikleri ve sembolizm, aktivistlerin kültürel nesneleri siyasallaştırarak yorum inşası ve dayatması için kullandığı kaynaklardan biridir. Risorgimento süreci de bu şekilde ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
The art of opera turned into a mass communication media in the Romantic Period. It closed the gap between classes in social life by conducive to the coming together of all social classes. By embodying the common vision and dreams brought by the concept of nation through representation on the stage, the opera created an alternative universe for the audience, causing their feelings to stir. Giuseppe Verdi's Nabucco and La Battaglia di Legnano operas aided the Italian people metaphorically, who had not yet completed their political union, to take action for their independence. While historians address the question of what role opera plays in understanding history, musicologists are more intrigued in if opera works and performances were written under the direct influence of social and historical context. In order to analyse the important role of art in political history, historians and musicologists should cooperate with their studies. It is essential to make interdisciplinary research, to reveal in what way and how much the music and the text are influenced by, in what way they are accepted by the audience, where they are represented, and to reveal the governance and political goals of the period. The formal features and symbolism of the opera are two of the resources that activists use to construct and impose interpretation by politicizing cultural objects. This is also how the Risorgimento process proceeded.