Alt işveren kavramı, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yeni bir model denemesi
Subcontractor notion in Turkish labour law, problems in practice and a new model experiment
- Tez No: 87577
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Alt işveren kısaca bir işverenden iş alan diğer işveren olarak tanımlansa da tam manası ile şu şekilde tanımlanmalıdır:“Bir işverenden (asıl işveren) aralarındaki hukuki ilişki çerçevesinde, bir işin belirli bir bölümünde veya işyerinin eklentilerinde iş alan ve bu iş için kendi adına işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişidir.”Alt işverenin işini yürüttüğü yer, asıl işyerinden bağımsız bir işyeridir. Bu sebeple, alt işveren ve işçileri dahil oldukları işkolunun bulunduğu sendikaya üye olabileceklerdir. Sendika üyeliği açısından; alt işveren kavramına bu kanunda yer verilmesi ile alt işveren işçileri de -kanunda belirtilecek niteliklere sahip olmakla- sendika üyeliklerine hak kazanabileceklerdir. Yetki tesbiti bahsi için, alt işverenin bu kanunda ayrı bir maddede yer alması ile -diğer kanuni koşulları yerine getirmekle- alt işveren işçileri de bağlı oldukları işkolu açısından yetki tesbitinde göz önünde bulundurulacaklardır. Alt işveren işçisinin toplu iş sözleşmesinden yararlanması ancak, kendi işvereni olan alt işverenin yapacağı toplu iş sözleşmesinden yararlanmak şeklinde olacaktır. Asıl işverenin tarafı olduğu toplu iş sözleşmesi hükümlerinden alt işveren işçisinin yararlanması Türk İş Hukuku'ndaki mevcut kaide ve ilkelere göre (işyeri ve işkolu esası, asıl işveren ile alt işveren işçisi arasında hizmet akdinin mevcut olmaması) mümkün görünmemektedir.83 Alt işveren işçisinin asıl işverenin işyeri için yapılan grev oylamasında nazara alınmaları mümkün değildir. Alt işveren işçileri ancak, dahil oldukları işkolu ve alt işverenin taraf olduğu toplu iş uyuşmazlığına ilişkin yapılacak grev oylamasına katılabileceklerdir. Alt işveren işçileri, çalıştıkları işyerinin asıl işverenin işyerinden bağımsız bir işyeri olması sebebi ile asıl işverene ait işyerinde uygulanan greve katılmaları kanunsuz grev sayılacaktır. Bu sebeple, alt işveren işçileri ancak aralarında hizmet akdi bulunan alt işverenin bağlı bulunduğu işkolu ve işyerine ilişkin olan toplu uyuşmazlık sonucu uygulanacak greve katılabilirler. Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 87. maddesi'ndeki düzenlemenin yerinde olduğu ifade edilebilir. Bu hükümle alt işveren uygulaması için Sosyal Sigortalar Kanunu açısından“münhasıran işçi çalıştırma”unsuruna yer verilmemiştir. Böylece işçileri himaye gayesi yerine getirilmiş olacaktır. Ancak, bu hükümdeki“aracı”kavramı yerine mevzuatta kavram birliğinin tesisi açısından“alt işveren”kavramının yer alması gerektiği kanaatindeyiz. Alt işveren uygulamasına işyerindeki işçileri sendikasızlaştırmak ve işçilerin toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmasını engellemek amacı ile başvurulduğu da görülmektedir. Bu tür kötüniyetli davaranışlar karşısında Kanuna karşı hile ve muvazaa iddiaları ileri sürülüp, kanıtlanarak bu kötüniyetli tutumlar bertaraf edilebilir Ancak, bu durumu kanıtlamanın da kolay olmadığı ifade edilebilir. Alt işveren uygulaması mevzuatımızda ayrı bir madde ile ve unsurları ile birlikte yer almalıdır. İş Kanunu, Sendikalar kanunu, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu'nda tanım ve unsurları ile yer vererek“alt işveren”kavramının İş Hukuku mevzuatının temel kavramları arasına girmesi sağlanmış olacaktır. Böylece, alt işverenler ve işçileri gerek Bireysel İş Hukukunda, gerekse Toplu iş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukukunda hususen yer alarak ayrı düzenlemelere tabi tutulmaları sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subcontractor(s.c) shortly it is defined as“ a contractor who works for another contractor ”exact definition should be like this:“ He is the real or judicial person who gets work from a contractor (main contractor)(m.c.) in the main or the seconder part of a business within a lawful relation frame”or for this work and for his own who makes workers imployed just for the work of main contractor. The place in which the s.c. work is independed from his office. For this reason s.c. and his workers will be able to be members of union which include their arts. In terms of being member of the union by mentioning about notion of s.c. in this law the s.c.employees will be able to get their rights to be member of the union (but they must have properties that are written in the law). For fixation of the authority subject, the s.c. is stated in another article and so while fixation of authority his employees will be counted(but they must be appropriate interms of the law). Employees of the s.c. can benefit from work contract merely that's made by the s.c. It seems impossible that employees of the s.c. benefit from decisions which are releated to the m.c.'s side according to rules and roots in turkish labour law(because there is no work act and no service agreement between the m.c. and employees of the s.c). The s.c.'s employees are neglected during strike vote time for the m.c.'s work area. They merely would be able to attain strike votting related with common work disagreement that include s.c. and the art in which they are included as a side of disagreement.85 * v Employees of the s.c, if they attend any strike in the m.c.'s work area(since it's independed from s.c.'s work area) this would be considered as a lawless strike. For this reason employees of s.c. can attend strikes to be performed just related with their arts and work area to which the s.c. is depended. At the same time there is a service agreement between the s.c. and his employees. It can be stated that levelling in the 87th article of Social Security Law is converable. With this decision for s.c. application according to Social Security Law“making workers employed just for the m.c.”principle was not put in the law. Hence protection of employees aim would be performed. But, instead of“go between”notion in this principle we think that there should be s.c. notion in order to establish notion union in postulates. S.c. application would be prefered to make employees be without union and to privant their benefit from principles of common work agreement. Whenever these kinds of bad intentions are met, trick and pretention claims opposed to law can be slung and proved to abolish bad intended behaviours. Nevertheless, it should be added that to prove the case is not to easy. S.c. application should be with its distinct article and principles in are postulates. By putting it in Labour Law, Common Work Contract Strike and Lock Out Law and Social Security Law with its defenations and principles s.c. notion will be one of basic notions of Labour Law. So by mentioning about s.c. and their employees both in asspecially in the Labour Law, Social Labour Law and also in Social Security Law this think levelings will be established for them. 1X'1^SS« «Sot