Perkütan karaciğer biyopsilerinde kullanılan menghini tekniği ve TRU-CUT biyopsi iğnelerinin etkinliklerinin ve endikasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness and indications of the menghini technique and TRU-CUT biopsy needles used in percutaneous liver biopsies
  1. Tez No: 804799
  2. Yazar: NEVZAT KINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Günümüz koşullarında karaciğer parankim hastalıklarında tanıyı koymak ve bunun sonucunda tedavi kararını belirlemede karaciğer biyopsisi hala zirvedeki yerini korumaktadır. Biyopsi kararını verirken yapılma şeklinin yanı sıra, kullanılacak yönteme karar verilmesi de önemli bir durumdur. Bu çalışmamızda, karaciğer parankim hasarı yapan hastalıklarda (Hepatit B (HBV), Hepatit C (HCV), Otoimmün Hepatit, vb) üniversitemiz gastroenteroloji ve girişimsel radyoloji kliniklerinde ultrason eşliğinde son on yılda yapılmış 'perkütan karaciğer biyopsilerinde, kullanılan Menghini yöntemi ve Tru-Cut biyopsi iğnelerinin etkinliklerinin ve endikasyonlarının karşılaştırılması' amaçlanmıştır. Biyopsi işlemleri için farklı kliniklerde farklı iğneler kullanılabilmektedir. Biz de çalışmamızda hastanemizde karaciğer biyopsisinde kullanılan iki farklı iğnenin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2012-Aralık 2022 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, hastane bilgi yönetim sisteminden alınan verilerle perkütan karaciğer biyopsisi yapılmış hastalar değerlendirildi. Biyokimyasal parametreleri incelenip, öykülerinde karaciğere toksik ajan almadıkları öğrenilmesi üzerine, 201 vakanın parametreleri retrospektif yöntemle araştırılıp kaydedildi. Bu hastalar Menghini yöntemi ve tru-cut biyopsi yöntemi kullanılmış olmasına göre 2 hasta grubuna ayrıldı. Her iki grupta; hastaların yaş, cinsiyet, kullanılan iğne tipi, portal alan sayıları, histolojik aktivite indeksi (HAİ), fibrozis skoru, anti-HBS, HBSAG, anti-HCV, HBEAG, anti-HBE, anti-HBC IG G, anti-HBC IG M parametrelerine bakılıp çıkan değerler kaydedildi. Araştıma verisi analizler için SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.26) istatistik paket programı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya; Ocak 2012 – Aralık 2022 tarihleri arasında her iki biyopsi iğne tipinin kullanıldığı toplam 201 hasta alındı. Alınan bu olguların 79'u (%39,30) kadın, 122 'si (%60,70) erkek olup yaşları 18 ile 90 arasında değişmektedir. Ortalama yaş 41,36 dır. İki iğne tipinin cinsiyet sayıları ile kıyaslanmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0,161). Her iki iğne tipinin karşılaştırılmasında; Menghini yöntemi ile yapılan biyopsilerin daha çok portal alan içerdiği gösterilmiştir. Ancak fibrozis skorunda ve HAİ skorunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Hastaların biyopsilerinin histopatolojik incelenmesi sonucu elde edilen portal alan sayısı ortalaması; Menghini yöntemi ile yapılan biyopsilerde 12,89 iken, Tru-Cut ile yapılan biyopsilerde ise 8,13 tür. İki iğne tipinin karşılaştırılmasında portal alan sayısı ortalaması arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,001). Sonuçlar: Çalışmamızda her iki yöntemle de yapılan biyopsilerin tanı için yeterli olduğu fakat Menghini yöntemi ile alınan materyaldeki portal alan sayısının istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde tru-cut yöntemi ile alınanlardan fazla olduğunu tespit ettik (p=0,001). Sonuç olarak günümüzde non invaziv birçok skorlama ve radyolojik fibrozis tespit yöntemi geliştirilse de karaciğer biyopsisi hala altın standart bir yöntem olarak birçok merkezde birçok farklı yöntemle uygulanmaktadır ve değerini korumaktadır. Yöntemin farklı tekniklerle yapılsa da deneyimli klinisyen tarafından yapılması hem biyopsinin kalitesini arttıracak hem de komplikasyon oranını azaltacaktır. Çalışmamızın sonucuna göre Menghini yöntemi ile yapılan karaciğer biyopsilerinde portal alan sayısı anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuş olup deneyimli klinisyen tarafından uygulanması şartı ile bu yöntemin daha yaygın kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda daha geniş ve randomize çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In today's conditions, liver biopsy is still at the top of the list in diagnosing liver parenchymal diseases and determining the treatment decision. In addition to the type of biopsy, it is also important to decide on the method to be used. In this study, we aimed to compare the efficacy and indications of Menghini method and Tru-Cut biopsy needles used in percutaneous liver biopsies performed under ultrasound guidance in our university gastroenterology and interventional radiology clinics in the last decade in diseases causing liver parenchymal damage (Hepatitis B (HBV), Hepatitis C (HCV), Autoimmune Hepatitis, etc.). Different needles may be used in different clinics for biopsy procedures. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of two different needles used in liver biopsy in our hospital. Method: In our study, patients who underwent percutaneous liver biopsy between January 2012 and December 2022 at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Centre were evaluated with the data obtained from the hospital information management system. The biochemical parameters of 201 cases were investigated and recorded retrospectively after their biochemical parameters were analysed and it was learned that they did not receive any toxic agents to the liver in their history. These patients were divided into 2 groups according to the use of Menghini method and tru-cut biopsy method. In both groups; age, gender, type of needle used, number of portal areas, histological activity index (HAI), fibrosis score, anti-HBS, HBSAG, anti-HCV, HBEAG, anti-HBE, anti-HBC IG G, anti-HBC IG M parameters were investigated and the results were recorded. SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.26) statistical package programme was used for data analysis. Results: A total of 201 patients in whom both biopsy needle types were used between January 2012 and December 2022 were included in the study. Of these patients, 79 (39.30%) were female and 122 (60.70%) were male and their ages ranged between 18 and 90 years. The mean age was 41.36 years. No statistically significant difference was found in the comparison of the two needle types with the number of sexes (p=0,161). In the comparison of both needle types; it was shown that the biopsies performed with the Menghini method contained more portal area. However, there was no statistically significant difference in fibrosis score and HAI score. The mean number of portal areas obtained as a result of histopathological examination of the biopsies of the patients was 12.89 in biopsies performed with Menghini method and 8.13 in biopsies performed with Tru-Cut. The difference between the two needle types was statistically significant (p=0.001). Conclusions: In our study, we found that the biopsies performed by both methods were sufficient for diagnosis, but the number of portal areas in the material obtained by Menghini method was statistically significantly higher than those obtained by tru-cut method (p=0.001). In conclusion, although many non-invasive scoring and radiological fibrosis detection methods have been developed, liver biopsy is still the gold standard method in many centres with many different methods and maintains its value. Although the method is performed with different techniques, performing the biopsy by an experienced clinician will both increase the quality of the biopsy and reduce the complication rate. According to the results of our study, the number of portal areas was found to be significantly higher in liver biopsies performed with the Menghini method and we think that this method should be used more widely provided that it is performed by experienced clinicians. Larger and randomised studies on this subject are needed.