Erkeklik krizi: Eşi veya sevgilisi tarafından aldatılan erkekler
The crisis of masculinity: Men who have been cheated on by their spouse or romantic partner
  1. Tez No: 804830
  2. Yazar: DAMLA TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Akademide, medyada ve politikada erkeklik krizine dair yükselen bir tartışma olmasına karşın bu krizin nasıl deneyimlendiğine dair ampirik çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, heteroseksüel erkeklerin özgül bir yaşam deneyimi üzerinden erkeklik krizi tartışmalarına ampirik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Orta sınıf heteroseksüel erkeklerin evlilik birliği içerisinde yasal eşleri ya da romantik ilişkide partnerleri tarafından aldatılmaları sonucu deneyimledikleri erkeklik krizinin ataerkil normlar dahilinde nasıl tezahür ettiği ve erkeklerin bu deneyimle baş etmek adına ne tür bir erkeklik teçhizatı geliştirdikleri çalışmanın temel sorusudur. Çalışma, erkekliği içerisinde kriz potansiyeli taşıyan bir kimlik olarak okumaktadır. Ancak toplumsal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerin yaşandığı dönemlerde güçlenen erkeklik krizi fikrini de dışlamayan bu çalışma, aldatılan erkeklerin deneyimlediği erkeklik krizinin yansımalarını makro düzeyde, AKP dönemi ataerkil aile temelli politika ve söylemlerle ilişkili biçimde ele almaktadır. Türkiye'de erkeklik krizinin, eril mağduriyet anlatısı ve eril mağduriyet siyaseti şeklinde üretildiğini ileri sürmektedir.Çalışma sonucunda, evlilik birliği içerisinde ya da romantik ilişkisinde aldatılan heteroseksüel erkekler tarafından deneyimlenen erkeklik krizinin, ataerkil erkeklik normlarına meydan okuma pratikleri üretmek yerine eril tahakkümü ve imtiyazları yeniden ve daha fazla şiddetle kurmanın bir yoluna dönüştüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there is a rising debate in academia, media, and politics about the crisis of masculinity, the number of empirical studies on how this crisis is experienced is very limited. This research aims to make an empirical contribution to the discussion of the crisis of masculinity through a specific life experience of heterosexual men. The main problem of the research is how the crisis of masculinity that middle-class heterosexual men experience as a result of being cheated on by their legal spouses or partners manifests within patriarchal norms and what kind of masculinity equipment men develop to cope with this experience. While the study sees masculinity as a crisis-prone identity, it also does not exclude the idea of a crisis of masculinity that gets stronger in times of social, economic, and political transformations. Consistent with both arguments, the study deals with the reflections of the crisis of masculinity experienced by men whose spouse or romantic partner cheated on them, at a macro level, in relation to the patriarchal family-based policies and discourses of the AKP in Turkey. The study argues that the discourse of the crisis of masculinity in Turkey is produced in the form of masculine victimization narrative and masculine victimization politics.As a result of the study, it was revealed that the masculinity crisis experienced by heterosexual men who were cheated on in their marriage union or romantic relationship turned into a way of re-establishing masculine domination and privileges with more violence instead of producing practices to challenge patriarchal masculinity norms.