Üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ, otantiklik ve öz tiksinme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence, authenticity and self-disgust levels of university students
- Tez No: 804829
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ, otantiklik ve öz tiksinme düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunda, Türkiye'nin çeşitli devlet üniversitelerinde 2022 yılında eğitim görmekte olan üniversite öğrencileri yer almaktadır. Bu araştırmanın modeli, nicel araştırma türlerinden biri olan ilişkisel taramadır. Araştırmanın çalışma grubunda 440 kadın ve 115 erkek olma üzere toplamda 555 üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği–Kısa Formu, Öz Tiksinme Ölçeği-Revize Formu ve Otantiklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, SPSS 21 paket programı kullanılmıştır ve bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşma düzeyini belirlemek için yapılan t testi analizlerine göre, erkeklerin duygusal zekâ ve otantiklik düzeylerinin kadınlardan daha yüksek olduğu, öz tiksinmenin ise cinsiyetler arasında bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Değişkenlerin gelir durumuna göre farklılaşma düzeyi için yapılan tek yönlü varyans analizine göre duygusal zekâ düzeyi, yüksek gelire sahip bireylerde daha yüksek, öz tiksinme ise düşük gelire sahip bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Otantiklik düzeyi ise gelir durumu grupları arasında bir farklılık göstermemektedir. Korelasyon analizine göre duygusal zekâ ile otantiklik arasında pozitif yönlü, duygusal zekâ ile öz tiksinme arasında negatif yönlü ve otantiklik ile öz tiksinme arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Yapılan çoklu regresyon analizlerine göre duygusal zekânın alt boyutları ile otantikliğin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Duygusal zekâya ilişkin iyi oluş, öz kontrol, duygusallık ve sosyallik alt boyutlarının birlikte otantiklik puanlarındaki değişimin %53'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca duygusal zekânın alt boyutları ile öz tiksinmenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Duygusal zekâya ilişkin iyi oluş, öz kontrol, duygusallık ve sosyallik alt boyutlarının birlikte öz tiksinme puanlarındaki değişimin %41'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between emotional intelligence, authenticity, and self-disgust levels of university students. The study group consists of university students who are enrolled in various state universities in Türkiye during the year 2022. The research model of this study is a type of quantitative research called the relational survey model. The study group consists of a total of 555 university students, 440 of whom are female and 115 are male. Trait Emotional Intelligence Questionnaire–Short Form, Self-Disgust Scale-Revised and Authenticity Scale were used in the study to data collection. SPSS 21 package program was used for the analysis of the data obtained in the study, and independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation and multiple regression analysis were conducted. As a result of the research, according to the t-test analyses conducted to determine the differentiation level of variables by gender, it was found that the emotional intelligence and authenticity levels of males were higher than those of females, while self-disgust did not show any difference between genders. According to the one-way ANOVA conducted to determine the differentiation level of variables by income status, the emotional intelligence level was higher in individuals with higher income, while self-disgust was higher in individuals with lower income. Authenticity level did not show any difference among income groups. According to the correlation analysis, there is a positive relationship between emotional intelligence and authenticity, a negative relationship between emotional intelligence and self-disgust, and a negative relationship between authenticity and self-disgust. According to the multiple regression analyses, it was observed that the subscales of emotional intelligence were significant predictors of authenticity. The subscales of emotional intelligence including well-being, self-discipline, emotionality, and sociability together explained 53% of the variance in authenticity scores. Lastly, it was found that the subscales of emotional intelligence were significant predictors of self-disgust. The subscales of emotional intelligence including well-being, self-discipline, emotionality, and sociability together explained 41% of the variance in self-disgust scores.