A new technique for peak-to-average power ratio reduction in 5G communication
- Tez No: 804865
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son zamanlarda, geniş bir hizmet yelpazesine olan artan talep ve en yüksek düzeyde güvenilirliğe ve mümkün olan en kısa gecikmeye sahip cihazların sayısındaki artış nedeniyle, yüksek veri hızlarına ulaşma ihtiyacı artmaktadır. Sonuç olarak, yüksek veri hızında iyileştirilmiş hizmetler sunmak için geliştirilen beşinci nesil (5G), bunun sonucunda geliştiriliyor. Tüm bandı filtrelemek yerine, bunu alt taşıyıcılar için yapar. Bant dışı emisyonlar (OOB), yakındaki kullanıcılar arasındaki taşıyıcı parazitini (ICI) de en aza indiren alt bant filtreleme kullanılarak azaltılır. UFMC'nin hızlı gecikme süresi, güçlü frekans ofseti ve düşük bant dışı (OOB) emisyonu, spektrum verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, UFMC'deki yüksek tepe-ortalama güç oranı (PAPR) sorunu, yüksek güçlü amplifikatörlerin işlevselliğini engelleyebilir ve doğrusal olmayan bozulmaya yol açabilir. Evrensel filtrelenmiş çok taşıyıcılı (UFMC) dalga formu, alt taşıyıcılar arasında yarı dik özelliklere sahiptir ve karmaşıklık açısından ucuzdur. Ek olarak, ortogonal frekans bölmeli çoğullama (OFDM) sisteminin aksine, önemli ölçüde daha yüksek bant dışı emisyon performansı elde edebilir. Sonuç olarak, PAPR'de büyük bir azalma sağlayarak UFMC sisteminin performansını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olan bu çalışmada (WOA) Balina Optimizasyon Algoritmasını öneriyoruz. UFMC sisteminin BER ve PAPR performansı simülasyon yoluyla değerlendirilir. MATLAB, her simülasyonu çalıştırmak için kullanılır.
Özet (Çeviri)
Recently, due to the ongoing growth rising demand for a wide range of services and an increase in the number of devices with the highest level of reliability and the shortest possible delay, there is a rising need to achieve high data rates. As a result, the fifth generation (5G) is developed to deliver improved services at a high data rate, is then developed as a result of this. Instead of filtering the full band, it does it for sub-carriers. Out-of-band emissions (OOB) are reduced using sub-band filtering, which also minimizes carrier interference (ICI) between nearby users. The UFMC's fast latency, strong frequency offset, and low out-of-band (OOB) emission help to improve spectrum efficiency. However, the high peak-to-average power ratio (PAPR) problem at UFMC could impede the functionality of high-power amplifiers and lead to nonlinear distortion. The universal filtered multicarrier (UFMC) waveform has quasi-orthogonal properties among subcarriers and is cheap in complexity. Additionally, unlike the orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) system, it can achieve significantly greater out-of-band emission performance. As a result, we suggest the Whale Optimization Algorithm in this study (WOA), which helped to greatly enhance the performance of the UFMC system by achieving a large reduction in PAPR. The UFMC system's BER and PAPR performance is assessed through simulation. MATLAB is used to run every simulation.