The role of time perception in goal-directed action
Zaman algısının hedef odaklı eylem üzerindeki rolü
- Tez No: 804864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
In pursuit of a desired future state, much of human behavior is geared toward achieving certain goals. How are these goals represented in the cognitive system, and how do they gain the power to control bodily movements? According to the ideomotor theory, whenever actions are performed, they become bi-directionally associated with the accompanying perceptual effects. These action-effect associations are suggested to form the basis of goal-directed actions. By anticipating the perceptual effects related to intended goals, associated goal-directed actions can be generated. The claims of ideomotor theory received substantial empirical support in recent years. However, previous studies primarily used momentary effects, and whether temporal effect features can also be associated with and used in performing goal-directed was not directly investigated. The present study utilized a two-staged ideomotor learning paradigm to address this gap. In the acquisition stage, participants established action-effect associations by performing actions and experiencing their dynamic effects, which specifically involved duration as the contingent feature. In the subsequent test stage, participants were instructed to respond to the previously associated action-effects. Overall, the actions compatible with the acquired action-effect mapping were facilitated. However, this facilitation appeared to rely on the saliency of the to-be-acquired dynamic effects compared to already present body-related effects during acquisition. The findings indicate that people can anticipate how long the effects of their actions will last and that the temporal effect features might play an important role in goal-directed action control.
Özet (Çeviri)
İnsan davranışlarının büyük bir kısmı gelecekte oluşması istenen bir durumu elde etmek için belirli hedefler tarafından yönlendirilir. Bu hedefler bilişsel sistemde nasıl temsil edilirler, ve bedensel hareketleri kontrol edebilme gücüne nasıl erişirler? İdeomotor teoriye göre eylemler gerçekleştirildiğinde onları takip eden algısal etkiler ile iki yönlü olarak ilişkilendirilirler. Bu eylem-etki ilişkilerinin, hedef odaklı eylemlerin temelini oluşturduğu öne sürülmektedir. Ulaşılmak istenen hedefe yönelik algısal etki aktifleştirilerek ilişkili eylem istenen hedef odağında gerçekleştirilebilir. Son yıllardaki deneysel araştırmalar ideomotor teorinin bu önermelerini destekler niteliktedir. Ancak, önceki çalışmalar genellikle anlık etki özelliklerini kullanmış ve zamansal boyutta farklılaşan etki özelliklerinin de hedefe yönelik eylemlerde kullanılabileceği olasılığı doğrudan incelenmemiştir. Mevcut çalışmada bu konuyu ele almak için iki aşamalı ideomotor öğrenme paradigması kullanıldı. Edinim aşamasında, katılımcılar eylemlerinin sonucunda oluşturdukları dinamik etkileri deneyimlediler. Akabindeki test aşamasında katılımcılar ilk aşamada ilişkilendirilmiş etkilere yönelik eylemler yaptılar. Çalışma sonucunda önceden edinilmiş eylem-etki ilişkileriyle uyumlu olarak gerçekleştirilen eylemlerin performansının arttığı, fakat bu performans artışının edinim aşaması süresince edinilen yeni etkilerin halihazırdaki dokunsal etkilere göre belirginliğine bağlı olabileceği gözlenmiştir. Bulgular, insanların eylemlerinin etkilerinin zamansal özelliklerini önceden tahmin ettiklerini ve zamansal etki özelliklerinin hedefe yönelik eylemlerin gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.