COVİD-19 nedeniyle takip edilen hastalarda serum periostin, matriks metalloproteinaz-7, TGF beta ve IL-18 düzeyinin klinik seyir ve prognozla ilişkisinin araştırılması
Research of the relationship between serum periostin, matrix metalloproteinase-7, TGF beta and IL-18 level with clinical progress and prognosis in patients followed for COVİD-19
- Tez No: 804877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA KERGET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: COVID-19'da (Koronavirüs hastalığı 2019) inflamatuar ve antiinflamatuar dengede rol oynayan sitokinlerin hastalığın seyrinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda erken dönem COVID-19 pnömonisi ile takip edilen hastalarda periostin, Transforming Growth Factor-Beta (TGF-β), IL (İnterlökin)-18 ve MMP (Matriks Metalloproteinaz)-7 düzeylerinin klinik seyir ve mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Haziran 2021 – Ekim 2021 tarihleri arasında tanısı Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile doğrulanmış yatırılarak takip edilen 150 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu çalışmamıza dahil edildi. Makrofaj aktivasyon Sendromu (MAS) gelişen hastalar Grup 1, gelişmeyen hastalar ise Grup 2 olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Hastalardan yatış sırasında serum Periostin, MMP-7, TGF-β, IL-18 düzeylerinin ölçümüne yönelik serum örneği Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemi ile çalışılmak üzere alınarak -80 derecede saklandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been shown that cytokines that play a role in the inflammatory and anti-inflammatory balance in COVID-19 (Coronavirus disease 2019) play an important role in the course of the disease. In our study, we aimed to evaluate the relationship of periostin, Transforming Growth Factor-Beta (TGF-β), IL (Interleukin)-18 and MMP (Matrix Metalloproteinase)-7 levels with clinical course and mortality in patients followed up with COVID-19 pneumonia in the early period. Materials and Mehtods: Between June 2021 and October 2021, 150 hospitalized patients and 30 healthy control groups, whose diagnosis was confirmed by Real-time polymerase chain reaction (RT-PCR), were included in our study. Patients who developed Macrophage Activation Syndrome (MAS) were divided into two groups as Group 1 and patients who did not develop into Group 2. Serum samples for the measurement of serum Periostin, MMP-7, TGF-β, IL-18 levels during hospitalization were taken from the patients to be studied by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method and stored at -80 degrees.