Tirotoksik hastalarda tedavi öncesi ve sonrası hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hemogram parameters PRE and post treatment in thyrotoxic patients
  1. Tez No: 804876
  2. Yazar: NEJLA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Subakut tiroidit (SAT), Graves hastalığı (GH), toksik multinoduler guatr (TMNG) ve toksik adenom (TA) tanılı tirotoksikoz hastalarının tedavi öncesi ve sonrası hemogram parametrelerinde ortaya çıkan değişiklikleri ve bu hastalıkların ayırıcı tanısında bu parametrelerin kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2010-2020 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran tirotoksikoz tanısıyla takip edilen 201 hastanın bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada öncelikle hastaların demografik özellikleri, laboratuvar ve klinik bulguları, başlanan tedaviler kaydedilmiştir. Tiroksikozu oluşturan hastalıklar subakut tiroidit, Graves hastalığı, TMNG, toksik adenom şeklinde dört gruba ayrılmıştır. Bu dört grup arasında tedaviyle hemogram parametreleri üzerindeki değişim 3 aşamada incelenmiştir. Bulgular: Çalışma %65,2'si (131) kadın, %34,8'i (70) erkek olmak üzere ortalama tanı yaşı 47,7 olan 201 hasta ile yapılmıştır. En sık görülen hastalık Graves hastalığı olup 79 (%39,3) hastada izlendi. En sık tariflenen semptom çarpıntı yakınmasıydı ve 85 hastada saptandı. Tüm tirotoksikoz hastaları tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde ortalama nötrofil-lenfosit oranı (NLO), monosit-Lenfosit oranı (MLO), trombosit-lenfosit oranı (PLO) oranlarında tedaviyle anlamlı azalma izlenmiştir. Tüm hasta gruplarında tedavi öncesi ve sonrasında ortalama trombosit hacmi (MPV) değeri ile anlamlı ilişkinin olmadığı bulunmuştur. Subakut tiroidit hastaları tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde ortalama NLO, MLO, PLO değerleri ve T4/T3 oranında anlamlı azalma izlenmiştir. Graves hastalarında tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde ortalama MLO, PLO değerleri ve T4/T3 oranında anlamlı azalma izlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda bulgular çoğunlukla literatürle benzer bulunmuştur. Fakat literatürde tirotoksik hastalarda tedavi sonrası hemogram parametrelerinin değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamız ile hemogram parametrelerinin tirotoksikozun alt gruplarının tanısının desteklenmesinde ve tedavi yanıtını değerlendirmede kolay ulaşılabilir ve ucuz bir yöntem olması nedeniyle yardımcı parametre olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of the study was to investigate and compare the changes in hemogram parameters pre and post treatment in patients with thyrotoxicosis diagnosed with subacute thyroiditis (SAT), Graves disease (GD), toxic multinodular goiter (TMNG) and toxic adenoma (TA) and the use of these parameters in the differential diagnosis of these diseases. Materials and Methods: Study conducted a qualitative analysis of patients with thyrotoxicosis. The data of 201 patients who were followed up with the diagnosis of thyrotoxicosis in the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic of Karadeniz Technical University between 2010 and 2020 were retrospectively analyzed. A ten-year longitudinal study was conducted in patients with thyrotoxicosis. In the study, the demographic characteristics of the patients, their laboratory and clinical findings, and the on going treatments were recorded. The diseases that cause thyrotoxicosis are divided into four groups as subacute thyroiditis, Graves disease, TMNG, and toxic adenoma. The changes in hemogram parameters with treatment between these four groups were examined in three stages. Findings: This study was conducted with 201 patients with a mean age of 47.7, 65.2% (131) female and 34.8% (70) male. The most common disease was Graves disease, which was observed in 79 (39.3%) patients. The most frequently described symptom was palpitation and it was detected in 85 patients. After all thyrotoxicosis patients were evaluated pre and post treatment, a drastically decrease was observed in the mean neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-lymphocyte ratio (MLR), and platelet-lymphocyte ratio (PLR) ratio with treatment. Also subacute thyroiditis patients were evaluated pre and post treatment, a significant decrease was observed in the mean NLR, MLR, PLR values and T4/T3 ratio. On the other hand, the mean platelet volume (MPV) values were evaluated pre and post treatment, in all patient groups, no significant correlation was found. Besides in Graves patients, a significant decrease was observed in the mean MLR, PLR values and T4/T3 ratio in the pre- and post-treatment evaluations. Results: In our study, the findings were mostly similar to the literature. However, there is no study in literature evaluating post-treatment hemogram parameters in thyrotoxic patients. Therefore, our study has shown that hemogram parameters can be used as an auxiliary parameter to support the diagnosis of subgroups of thyrotoxicosis and to evaluate treatment response, as it as an easily accessible and inexpensive method.