Planda düzenli ve düzensiz yapılar arasında maliyet açısından karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study in terms of cost between regulan and irregular structures in plan
- Tez No: 804878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL FİKRET OKUTUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, mimari projelerde betonarme taşıyıcı sistemi düzenli olan binalarla taşıyıcı sistemi düzensiz olan binalar maliyetleri açısından karşılaştırılmıştır. Sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek için betonarme taşıyıcı sistemi planda düzensiz olan bir mimari proje örnek olarak alınmış, inşaat mühendisine STA4CAD Programı ile, demir ve beton miktarları hesaplattırılmıştır. Ardından yine aynı projenin mekan organizasyonuna olabilecek en az müdahale ile betonarme taşıyıcı sistemi mümkün olduğunca düzenli hale getirilmiş ve yine aynı STA4CAD programı ile ikinci aşamasının, yani olabildiğince düzenli yapı haline getirilmiş olan halinin demir ve beton miktarları hesaplanmıştır. Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde konunun tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların gözden geçirilmesi, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölüm plandaki düzensiz yapıların taşıyıcı sistem maliyetine etkilerine yönelik olarak incelemelere yer verilmiştir. Bu bölümde, bina taşıyıcı sistemlerinin maliyeti incelenmiş ve bu maliyeti etkiyen faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, analizi yapılacak olan binalar hakkında bilgi verilmektedir. Dördüncü bölümde, betonarme taşıyıcı sistem düzensizliğine sahip olan 5 binanın statik analizi yapılmış ve maliyete esas olarak demir, hazır beton, demir işçiliği ve kalıp işçiliği maliyetleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Sayısal sonuçların değerlendirilmesi ve araştırma konusunun olası genişleme alanları da son bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
in this study, which is presented as a master's thesis, buildings with regular reinforced concrete structural systems and buildings with irregular structural systems are compared in terms of costs in architectural projects. In order to make a healthy comparison, an architectural project whose reinforced concrete carrier system is irregular in plan was taken as an example, and the amounts of iron and concrete were calculated by the civil engineer with the STA4CAD Program. Then, the reinforced concrete carrier system was made as regular as possible with the least possible intervention in the spatial organization of the same project, and the iron and concrete amounts of the second phase were calculated with the same STA4CAD program. The first part of the study, which consists of five parts, includes the introduction of the subject, the review of the studies on the subject, the purpose and scope of the study. In the second part, the effects of the irregular structures in the plan on the cost of the structural system are included. In this section, the cost of building carrier systems is examined and the factors affecting this cost are explained. In the third chapter, information is given about the buildings to be analyzed. In the fourth chapter, the static analysis of 5 buildings with reinforced concrete structural system irregularity was made and the costs of iron, ready mixed concrete, ironwork and formwork were determined as the basis of the cost. In the fifth chapter, the results obtained in this study are explained. The evaluation of the numerical results and possible expansion areas of the research topic are also included in the last section.