Medyada doğu-batı temsilleri bağlamında terör eylemi haberlerinin karşılaştırması: Alman basını örneği
Comparison of terror action news in the context of eastwest representations in the media: Example of the German press
- Tez No: 804896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DAVULCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada Alman medyasının önde gelen ulusal gazetelerinin internet sitelerinde Doğu/Müslüman kökenli kişiler ile Batı/Hristiyan kökenli kişilerin gerçekleştirdikleri şiddet eylemleri haberlerinde sunum ve temsilleri incelenmiştir. Doğu/Müslüman kaynaklı 2016 Berlin Noel Pazarı ve 2017 Barselona saldırıları ile Batı/Hristiyan kaynaklı 2019 Christchurch ve 2020 Hanau saldırılarına ilişkin Bild, Zeit, Taz ve Süddeutsche gazetelerindeki haberler, İçerik Analizi ve Teun A. van Dijk Eleştirel Söylem Analizi modeline göre çözümlenmiştir. İçerik analizi için 1300 haber, söylem analizi için 16 haber incelenmiştir. Analiz sonuçları Almanya ve Barselona'da Doğulu/Müslüman kişiler tarafından gerçekleştirilen şiddet eylemleri haberlerinde olayın ağırlıklı olarak“saldırı”ya da“terör saldırısı”biçiminde nitelendirildiği, eylemlerin bir“terör örgütü”çatısı altında yapıldığı,“cihatçılık”,“mültecilik”kavramlarıyla bağ kurulduğu, fail/faillerin dini kimliğinin vurgulandığı ve aynı zamanda suç geçmişi bulunan insanlar olarak tanımlandıklarını göstermiştir. Batı/Hristiyan kökenli kişilerden kaynaklanan Hanau ve Christchurch eylemleri de büyük ölçüde“saldırı”ya da“terör saldırısı”olarak tanımlanmıştır. Bununla beraber“aşırı sağcı”,“ırkçı”,“radikal sağcı”güdülerle gerçekleştirildiği, faillerin de“aşırılıkçı”motivasyona sahip olduğu vurgulanmıştır. Genel itibariyle failler ve olaylar, Batılı/Hristiyan kaynaklı şiddet eylemlerinde aşırı sağ ile, Doğulu/Müslüman kişilerden kaynaklı şiddet eylemlerinde radikal İslam ile ilişkilendirilirken, ilkinde münferit ve tek bir kişi tarafından gerçekleştirildiği, diğerinde ise örgütler tarafından tasarlanan olaylar olarak lanse edilmiştir. Eylemler Müslümanlardan da kaynaklansa Müslümanlara da yönelik olsa Alman medyasının büyük ölçüde tarafgir bir tutumla İslamiyet'i tehlike, şiddet ve korku temalarıyla ilişkilendirerek temsil etmeye çalıştığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study examines the presentation and representation of violent crimes committed by individuals of Eastern/Muslim and Western/Christian origin on the websites of leading national German media newspapers. News articles in Bild, Zeit, Taz and Süddeutsche on the 2016 Berlin Christmas Market, 2017 Barcelona attacks of Eastern/Muslim origin and 2019 Christchurch and 2020 Hanau attacks of Western/Christian origin were analysed using content analysis and Teun A. van Dijk's critical discourse analysis model. Content analysis was applied to 1300 news items and discourse analysis was applied to 16 news items. The results of the analysis show that the news coverage of violent acts committed by Eastern/Muslims in Germany and Barcelona, predominantly described the events as an“attack”or a“terrorist attack”, the acts were carried out under the umbrella of a“terrorist organisation”, a connection was made with the concepts of“jihadism”and“refugee”, the religious identity of the perpetrator(s) was emphasised and they were also described as people with a criminal background. The acts in Hanau and Christchurch by persons of Western/Christian origin were also largely characterised as“attacks”or“terrorist attacks”. It was also emphasised that the attacks were carried out with“far-right”,“racist”and“right-wing extremist”motives and that the perpetrators had“extremist”motives. In general, perpetrators and incidents were associated with the far right in the case of Western/Christian violence, and with radical Islam in the case of Eastern/Muslim violence; in the first case they were presented as isolated and carried out by a single individual, while in the second they were presented as events planned by organisations. Whether the acts were by Muslims or against Muslims, it can be said that the German media, largely through bias, have tried to portray Islam in a way that associates it with danger, violence and fear.