Ağır ticari bir araçta farklı yan ayna modellerinin aerodinamik yapıya etkilerinin nümerik olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effects of different side mirror models on aerodynamic structure in a heavy commercial vehicle
  1. Tez No: 804899
  2. Yazar: OĞUZHAN KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ AYHAN BAYDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, basitleştirilmiş bir ağır ticari araç modelinin 4 farklı ayna modeli ile 10, 15, 20 ve 25 m/s hızlarda aerodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Aerodinamik direnç katsayıları (CD), Ansys Fluent programında tespit edilmiştir. Analizlerde ağdan bağımsızlık çalışmaları yapılmıştır ve hata payının kabul edilebilir olduğu seviyede olduğu eleman sayısı ile farklı ayna tasarımlarının incelenmesine geçilmiştir. Kamera ayna (model 1) üzerinde aerodinamik direnç oluşturan bölgeler tespit edilmiş ve pasif akış kontrolü yöntemleri ile aerodinamik iyileşme elde edilmiştir. Aerodinamik direnç katsayısı model 2'de geleneksel aynalı modele göre %4,24, model 1'e göre %0,96 azalmıştır. Model 3'de ise geleneksel aynalı modele göre %6,24, model 1'e göre ise %1,13 azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, aerodynamic analysis of a simplified heavy commercial vehicle model was performed with four different mirror models at 10, 15, 20 and 25 m/s speeds. Aerodynamic drag coefficients (CD) were determined in the Ansys Fluent program. In the analyses, independence studies from the mesh were made and the number of elements where tolerance was at an acceptable level and different mirror designs were examined. Areas that create aerodynamic drag on the camera mirror (model 1) have been determined and aerodynamic improvement has been achieved with passive flow control methods. The aerodynamic drag coefficient decreased by 4.24% in model 2 compared to the conventional mirrored model and by 0.96% compared to model 1. In model 3, it decreased by 6.24% compared to the conventional mirrored model and by 1.13% compared to model 1.