Identification of sociocultural and pregnancy-related health risks of adolescent pregnants under 18 in iraq babylon province
Irak babylon vilayetinde 18 yaş altı ergen gebelerin sosyokültürel ve gebelikle ilgili sağlık risklerine ilişkin özelliklerinin tanımlanması
  1. Tez No: 804927
  2. Yazar: ZAHRAA HAYDER HADI AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Adölesan gebeliğin sosyoekonomik ve sağlıkla ilgili diğer çok yönlü faktörlerle etkileşimi vardır. Adölesan dönem, kız çocuğunun fiziksel ve zihinsel gelişim sürecinde olduğu kritik bir dönem olduğu için kaza yapma, davranış sorunları yaşama ve adölesan anne olma riskleri daha yüksektir. Bu çalışma, Irak'ta Babil Valiliği merkezindeki hastanelerin antenatal servislerine kontrol için gelen adölesan gebelerin sosyokültürel ve gebeliğe bağlı sağlık risklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklem seçiminde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden biri olarak kabul edilen basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 196 adölesan gebe kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri 1 Mart – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Londra Planlanmamış Gebelik Ölçeği (LMUP), Genç Ebeveynlik Üzerine Düşünceler, Ergenlerde Cinsel Tutumlar ve Davranışlar Üzerine Düşünceler, Ergen Sağlığı Risk Faktörleri anketleri kullanılmıştır. Adölesanların %36'sının 17 yaşında olduğu ve %63,3'ünün kırsal kesimde yaşadığı belirlenmiştir. Sadece %9,2 adölesan gebenin hala eğitimine devam ettiği, %54,1'inin ilkokul mezunu olduğu ve %90,8'inin ev hanımı olduğu saptanmıştır. Adölesanların %89,3'ü her iki ebeveyni ile birlikte yaşamakta olup, %64,8'i anne babasının isteği üzerine evlenmiş ve %43,9'u bir yıl sonra boşandığını bildirmiştir. Adölesanların %32,1'i ilk doğumunu 17 yaşında yapmıştır. LMUP ölçeği ortalama puanı 7,64±1,25 olup, adölesanların gebeliği planlama konusunda kararsız olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescent pregnancy has interaction with socioeconomic and other multifacet factors health-related factors. They are more likely to grow a higher risk of accidents, behavioral problems, and becoming adolescent mothers because adolescence is a critical period in which the girl is in the process of physical and mental development. This study aimed to identificate sociocultural and pregnancy-related health risks of adolescent pregnancy in the department of pregnant women who came for antenatal control in hospitals in the center of Babylon Governorate in Iraq. A simple random sampling method, which is accepted as one of the probability-based sampling methods, was used in the sample selection of the descriptive study. The study was conducted on 196 adolescent pregnant women. The data of the research were collected between 1 March to 31 May 2022. London Scale of Unplanned Pregnancy (LMUP), Thoughts on Teen Parenting, Adolescent Sexual Attitudes and Behavior, Adolescent Health Risk Factors questionnaires were used to collect data. It was determined that 36% of the adolescents were 17 years old and 63.3% of them lived in the rural area. Only 9.2% adolescents were still studying. Regarding the level of education 54.1% of adolescents education level was primary level and 90.8% were housewives. Adolescents' 89.3% lived with both parents. The majority of the adolecents with 64.8% married due to parents request and 43.9% of them divorced one year later. and 32.1% of them gave their first birth at the age of 17. LMUP mean score was 7.64±1.25 which means adolescents had feeling of ambivalence of planning pregnancy.