Erken doğuma neden olan risk faktörleri
Risc factors for preterm birth
  1. Tez No: 243182
  2. Yazar: EVREN ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Erken doğum 37. gebelik haftasından önce doğum yapılması anlamına gelmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde perinatal ve postnatal mortalite ve morbidite açısından başta gelen sebeplerden olup, ekonomik yönden ülkeye zarar veren ortak problemlerden biri olarak gösterilmektedir. Biz de erken doğum risk faktörlerini anlayıp koruyucu tıptan faydalanarak erken doğumları azaltabilmeyi amaçladık.Çalışmamızda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisinde erken doğum yapan 120 hasta ile 37. hafta sonrasında doğum yapan 120 hastayı, belirlediğimiz anket sorularına verdikleri cevaplarla karşılaştırdık. Sonrasında hemogram, kan lipidleri, idrar tetkiki değerlerinin erken doğuma etkisini araştırdık. Sosyokültürel yapının bir sonucu olarak ev hanımı olmak, düşük eğitim düzeyinde olmak, ataerkil ailede yaşamak, eşi çalışmayan gebe olmak, gelir düzeyi düşüklüğü, gebelik esnasında düzenli takibe girmemek ve bunlarla ilişkili durumlar erken doğum açısından riskli durumlar olarak bulundu. Ayrıca boy kısaldıkça ve tansiyon arteryel yükseldikçe de erken doğum daha sık görüldü. Sigara içmek, çoğul gebelik olması, kronik bir hastalığı olmak, daha önce preeklampsi veya erken doğum geçirmek, vajinal enfeksiyonu olmak, kan tetkikinde lökositoz görülmesinin de erken doğumu artırdığı görüldü. Bunların dışında üzücü bir olay geçiren ya da düşme, trafik kazası gibi karına darbe alınan gebeliklerde de erken doğumun sık görüldüğünü saptadık. Lojistik regresyon analizinde ise yaş yüksekliği, tansiyon yüksekliği, anemisi olmak, çoğul gebelik, kronik hastalık, cinsel ilişki, travma, gelir düşüklüğü, üzücü olay yaşama ve lökositoz erken doğum risk faktörleri olarak bulundu. Sonuç olarak; erken doğum sosyokültürel, ekonomik, medikal durumlarla yakından ilişkilidir. Son yıllarda genetik yapısı da araştırılmaktadır. Gebelerin yakın takibinin yapılması, özellikle gelir düzeyi düşük, sosyokültürel yönden gelişimi az gebeleri gebelikten önce saptayıp onların gebeliğe hazırlanmasını sağlayıp optimal şartlara ulaştırabilirsek erken doğumları da bir ölçüde azaltabiliriz.
Özet (Çeviri)
Preterm birth refers to the birth of a baby less than 37 weeks gestational age. Because it is the leading cause of perinatal and postnatal mortality and morbidity in developing countries, it is regarded as a common problem because of economical burden. We aimed to identify the risk factors that could be targeted to reduce the risk of preterm birth. In our study, 120 patient group giving birth before 37 gestational age and 120 control group giving birth after 37 gestational age in Zonguldak Karaelmas University Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Service are compared by the answers to the questionnaire. We investigated the effect of full blood count, blood lipid values, urine analysis on preterm birth. We have found risk factors as being housewife, low educational level, living in a patriarchal family, married to unemployed man, poor socio-economic status, poor follow up during pregnancy. Also preterm birth have increased with shorter stature and increasing blood presure. We have seen that smoking, multiparity, having a chronic disease, preexisting preeclampsia and preterm birth, vaginal infection, leucocytosis are increasing the risk for preterm birth. Getting a bad event, trauma to the abdomen are also risk factors. In logistic regression analysis, increase in maternal age and blood pressure, anemia, multiparity, chronic disease, sexual intercourse, trauma, poor economical status, getting a bad event and leucocytosis were all risk factors for preterm birth.In conclusion preterm birth is intimately related to sociocultural, economical, medical situations. In recent years, genetic factors are being researched. We think that by the way of close follow up during pregnancy, early identification of patients with low sociocultural and poor economical status and getting optimal conditions for the birth will be posssible and will provide decrease in preterm birth incidence.