Türk Ceza Kanunuyla mukayeseli olarak İslam hukukunda suç ve suçun unsurları
Crime and elements of crime in Islamic law in comparative with Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 804958
  2. Yazar: CÜNEYT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MEMDUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanların yaşamını devam ettirebilmesi için temel gereksinimleri bulunmaktadır. Güvenlik ihtiyacı da bu gereksinimlerin içerisinde yer almaktadır. Tarih boyunca insanlar güvenliklerini korumak için çeşitli önlemler almıştır. Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile suçlara karşı alınan güvenlik önlemleri de farklılıklar göstermiştir. Ayrıca coğrafya ve kültürlere göre suç sayılabilecek ögelerde farklılık göstermektedir. Bu yüzden suça karşı alınan önlemlerde farklı olabilmektedir. İslam hukukunun temelini Kur'an-ı Kerim ve Sünnet oluşturmaktadır. İslam hukukunda Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'i bildiği için işledikleri suçların farkındadır. Hemen her Müslüman birey suç ve suç unsurları hakkında temel seviyede bir bilgiye sahiptir. Bir suç işlenirken, bunun sorumluluğunu ve sonuçlarına katlanmayı göze almaktadır. İslam Hukuku'na göre suç ve suç unsurları İslamiyet'e göre belirlenmiştir. Suç faktörleri Allah'ın günah kıldığı, dünyevi hareket ve eylemlere denilmektedir. Türk Ceza Kanunu ile mukayese edildiğinde İslam Hukuku'nda suç ve suçun unsurları konusunda birçok noktada benzerliklerin bulunduğu, bazı noktalarda ise farklılıkların olduğu görülmektedir Bu çalışmada kavramsal ögelerle birlikte İslam hukuku ve Türk Ceza Kanunu mukayeseli olarak, araştırmalar doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have basic needs to survive. The need for security is also included in these requirements. Throughout history, people have taken various measures to protect their safety. With the advancement of time and the development of technology, the security measures taken against crimes have also shown differences. In addition, it differs in the elements that can be considered as crimes according to geography and cultures. Therefore, the measures taken against crime may be different. The basis of Islamic law is the verses and hadiths in the Quran. Since the cultures before the emergence of the religion of Islam formed a certain structure, they also affect the shaping of Islamic law. In Islamic law, Muslims are aware of the crimes they commit because they know the Quran. While committing a crime, he is willing to bear the responsibility and consequences of it. In this study, together with the conceptual elements, Islamic law and the Turkish Penal Code have been tried to be explained comparatively in line with the researches.