Yenilenebilir enerji tüketiminin işsizlik ve CO2 emisyonu üzerindeki etkileri: OECD ülkeleri örneği
The impact of renewable energy consumption on unemloyment and CO2 emmission: The case of OECD countries
- Tez No: 804959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçmişte olduğu gibi bugün de insan yaşantısının en temel gereksinimlerden birisi enerjidir. Özellikle endüstrileşmenin zirve yaptığı ve insan yaşantısının merkezi haline geldiği bu sanayileşme çağında enerji kullanım alanlarının geniş ölçekte çeşitlilik göstermesi enerjiyi sosyo-iktisadi hayatın vazgeçilmez bir unsuru haline getirmiştir. Bununla birlikte enerji kaynaklarına erişim, devletlerin sosyo-iktisadi gelişimleri açısından oldukça önemli olduğu görülmüştür. Bu bağlamda enerjinin yeterli ve uygun fiyatlı bir şekilde temin edilememesi, endüstriyel üretim ve tüketim faaliyetlerinin azalmasına, istihdamın kaybedilmesine ve ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olduğu aşikârdır. Ayrıca, kullanılan enerji türlerinden ötürü çevresel sorunların giderek artması ve bu sorunları (sera gazı emisyonları, İklim değişikliği, doğal afetler ve su kaynaklarındaki azalmalar vs.) minimize etmek için ekstra harcamaların yapılması iktisadi kayıpları da beraberinde getirmiştir. Bunun önünün alınması noktasında uluslararası alanda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bilhassa yenilenemez enerji kaynaklarının kullanım alanlarını azaltacak projeler uygulamaya koyulurken diğer yandan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı endüstrileşme faaliyetleri yürütülmektedir. Ancak her iki durumda da insanlığın enerjiye olan ihtiyacı giderek artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı, beraberinde sosyo-iktisadi değişkenlikleri beraberinde getirmektedir. Bu değişkenlikler, pek çok araştırmaya konu olmakla birlikte hala anlamlandırılamayan ve incelenmesi zaruri olan meseleleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada OECD Ülkeleri üzerinden yenilenebilir ve yenilenemez enerji tüketiminin makroekonomik etkileri irdelenmiştir. Bu kapsamda yenilenebilir enerji ile işsizlik arasındaki bağıntı incelenmiştir. Yapılan incelemelerde yenilebilir enerjinin işsizlik oranlarını üzerinde azaltıcı etkisi olduğu ampirik olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte çalışmanın önemli bir amacını teşkil eden yenilenebilir enerji tüketiminin karbon emisyonu üzerindeki etkisinin ne olduğu sorgulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, yenilenebilir enerji tüketiminin karbon emisyonunu üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the past, one of the most basic requirements of human life today is energy. Especially in this age of industrialization, when industrialization has reached its peak and has become the center of human life, the wide variety of energy usage areas has made energy an indispensable element of socio-economic life. With that being said access to energy resources is very important for the socio-economic development of nations. In this context, it is obvious that the inability to provide energy in an adequate and affordable way leads to a decrease in industrial production and consumption activities, loss of employment and slowing of economic growth. In addition, the increasing number of environmental problems due to the types of energy used and these problems (greenhouse gas emissions, climate change, natural disasters and reductions in water resources, etc.) making extra expenditures to minimize it has also brought economic losses. Important studies are being carried out in the international level to prevent these economic losses. In particular, projects that will reduce the use of non-renewable energy sources are being implemented, while on the other hand, industrialization activities based on renewable energy sources are being carried out. However, in both cases, humanity's need for energy is gradually increasing. The increasing need for energy comes along with socio-economic variables. Although these variables are the subject of many studies, they have highlighted several issues that still cannot be made sense of and are necessary to study. In this study, the macroeconomic effects of renewable and non-renewable energy consumption in OECD Countries were examined. This is for the correlation between resolving energy and protection. In the examinations made, it has been proven empirically that renewable energy has a reducing effect on unemployment rates. In addition, the effect of renewable energy consumption, which is an important aim of the study, on carbon emissions was questioned. In line with the determined data, it has been understood that renewable energy consumption has a negative effect on carbon emissions.