Ebulfez Elçibey'in hayatı ve petrol politikaları
Abulfaz Elchibey's life and petroleum policies
- Tez No: 804957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR MUSTAFAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ele aldığımız yüksek lisans tez çalışmamızın amacı Kuzey Azerbaycan'ın bağımsızlık lideri Ebulfez Elçibey'in (ƏbülfəzQədirqulu oğlu Əliyev-EbülfezKadirkulu oğlu Aliyev)Cumhurbaşkanlığı öncesi ve dönemi boyunca uyguladığı petrol politikalarını anlatmaktır. Konuya genel olarak bakıldığında Azerbaycan'ın bağımsızlığını ve bütünlüğünü (Kuzey ve Güney olmak üzere Bütöv-Tek Azerbaycan) ilke edinen Ebulfez Elçibey portresi karşımıza çıkacaktır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çocukluğu-gençliği, eğitim-ilmi, siyasi faaliyetleri, ülkesi için yaptığı bağımsızlık mücadelesini, cumhurbaşkanlığı sürecini, Birinci Karabağ Savaşını, Azerbaycan'ın Türkiye, Rusya, İran ile olan ilişkilerini ve Elçibey tarihçiliğini değerlendirdik. İkinci bölümde Ebulfez Elçibey'in petrol politikası konu başlığı altında enerji kavramını, petrolün tarihçesini, Avrupa'da petrol krizini, dünyada ve Azerbaycan'da bulunan petrol bölgelerini, Azerbaycan ekonomisinde petrolün önemini, Elçibey dönemi ve öncesi ülkenin petrol politikalarını, petrol stratejisini, Azerbaycan devlet petrol şirketini, petrol anlaşmalarını, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına karşı yapılan engellemeleri, bu doğrultuda Ermeni/Diaspora faktörünüve basına yansımalarını değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of our master's thesis study is to explain the oil policies implemented by the independence leader of Northern Azerbaijan, EbulfezElçibey (ƏbülfəzQədirquluogluƏliyev-EbulfezKadirkuluoglu Aliyev) before and during the Presidency. When we look at the subject in general, we will see the portrait of EbulfezElçibey, who adopted the principle of Azerbaijan's independence and integrity (Butov-Tek Azerbaijan, including the North and the South). Our work consists of two parts. In the first part, we evaluated his childhood-youth, education-science, political activities, his struggle for independence for his country, the presidential process, the First Karabakh War, Azerbaijan's relations with Turkey, Russia, Iran, and Elchibey's historiography. In the second part, under the title of oil policy of EbulfezElçibey, the concept of energy, the history of oil, the oil crisis in Europe, the oil regions in the world and in Azerbaijan, the importance of oil in the economy of Azerbaijan, the oil policies of the country during and before the Elchibey period, the oil strategy, the state of Azerbaijan. We evaluated the oil company, the oil agreements, the obstructions against the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Armenian/Diaspora factor in this direction and its reflections on the press.