Bronkiolo-alveoler lavajda elde edilen hücre populasyonu ve sarkiodozlu olgulardaki özellikleri
- Tez No: 80500
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
- 88 - ÖZET Son yıllarda fiberoptik bronkoskopi aracılığı ile yapılan alve- oler lavaj sayesinde alveol hücrelerinin incelenme olanağı sağlanmıştır. Bu yöntem sayesinde normaldeki alveol hücreleri incelenirken aynı zamanda değişik hastalıklarda da alveol hücrelerinin özellikleri gözlenmiştir. Dünya literatüründe BAL'de normal insanlarda %11,5 ± 6 lenfosit,% 85,5 İ 8 makrofaj ve %1,4 ± 2,8 nötrofil, %0,2 eozinofil bulunduğu bildirilmektedir. Hastalığı olmayıp sigara içenlerde makrofajların artarak % 93,5 İ 3 yükseldiği gösterilmiştir. Bu çalışmada 17 sarkoidoz, 7 non spesifik bronkopati, 3 ÎDÎAF, l EAA olgularında BAL ile elde edilen hücreler incelenmiştir. 17 sarkoidoz olgusunun aktif olanlarında lenfositler % 25-61,8 arasında, inaktif olanlarda lenfositler %6,9-7,6 arasında bulunmuştur. Bu sonuçlar aktif sarkoidozda lenfositlerin belirgin olarak arttığını ve inaktif sarkoidozda normal sınırlara yakın olduğunu göstermektedir. Bunadayanarak lenfositlerin sarkoidoz tanısı bilinen olgularda aktivite tayininde çok büyük değer taşıdığı kabul edilebilir. Ancak lenfosit artmasının sarkoidoz için spesifik olmadığını belirtmek isteriz. EAA olgusunda lenfositlerin %61,3 olduğunu saptadık. Diğer diffüz akciğer hastalığı olan veya nonspesifik bronkopatisi olan 7 olguda lenfositler %1,2-11,2 arasında bulunmuştur. Bu sonuçlar aktif sarkoidozdan ayrılmada yararlı olacağını göstermektedir. Nötrofillerin ÎDÎAF'ta daha çok olmak üzere nonspesifik bronkopatide de yüksek olduğu görülmüştür.- 89 - Ayrıca elektron mikroskobunda incelenen 7 olgudan 3 sarkoidoz olgusunun aktif olan bir olgusunda lenfosit oranı %49'dur. % 49 lenfosit bulunan: bu olgunun EM ultrastrüktüründe lenfositlerin T-lenfositler olduğu saptanmıştır, incelenen bütün olgularda makrofajların aktive durumda olduğu görülmüştür. Sigara içen olgularda makrofajlar içersinde kaolinit kristalleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 90 - SUMMARY In the recent vears, possibilities have been heeb obtained to examine the alveolar cells through alveolar washes made with the help of fiber-ootical bronchioscopy. While examining the normal alveolar cells through this method, observation was possible of these stricken bv a variety of diseases. The world literature indicate that normal humans have at BAL 11,5 % - 6 lymphocyte, 85% *6 macrophage, 1,4% *2.8 neutrophile and 0,2 % eosinonhile. The macrophage in healthv but smoking individuals is known to rise up to 93,5 % * 3. In this studv, cells obtained bv BAL were examined in 17 sar coidosis, 7 non-specific bronchopathv, 3 IDIAF and 1 EAA cases. The lymohocyte ratio was between 25 and 61,8% in active and between 6,9 and 7,6% in inactive cases in the 17 sarcoidosis. These findings reveal that the lymphocytes significantly increase in active sarcoidosis and remain within normal limits in the inactive ones. Based upon this observation, it may be claimed that the lymphocytes are of major value '.for the activity determination in cases where the sarcoidosis diagnosis has already been given. However, it should be pointed out here that the increase in the lymphocyte count of 1,2 to 11,2 % was found in seven other cases of non-specific bronchiopathy which is another diffuse pulmonary disease. This suggests that it may help to differentiate the active sarcoidosis. It was also ascertained that the neutrophile is high also irT the non-specific bronchiopathy although the rate is much higher in the IDIAF.- 91 Furthermore, the lymphocyte ratio is 49% in the active one of three sarcoidosis cases from among seven cases examined under the electron microscope which revealed that they consist ultrastructurally of T- lymphocytes. Kaolinite crystals were found in the macrophages in smoking individuals.