Küçük hücreli-dışı akciğer kanserlerinin evrelendirilmesinde Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans'ın yeri
  1. Tez No: 59787
  2. Yazar: FEYYAZ BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET 1993-1997 yılları arasında küçük hücreli-dışı akciğer kanseri ön tanısı ile, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi ABD' na başvuran ve genel sağlık durumları ve pulmoner fonksiyonları açısından cerrahi için kontraindikasyon teşkil etmeyen hastalar çalışma kapsamına alınmışlardır. Uzak metastazları bulunan, küçük hücreli-dışı akciğer kanseri dışında başka bir histolojik tanısı olan yada daha önce kemoterapi veya mediastinal radyoterapi almış olan hastalar çalışma dışı tutulmuşlardır. Hastaların %92' si (23/25) erkek, %8' i (2/25) kadındı. Erkek hastaların yaşları 35 ile 83 arasında değişmekte olup ortalaması 60.9 idi. Bayan hastaların yaşları 53 ve 66 idi. Hastaların özgeçmişlerinde hepsinin hayatlarının bir dönemlerinde en az 15 yıl boyunca sigara içmiş yada hala içmekte oldukları öğrenilmiştir. Yirmi beş tümör olgusunun 19' u skuamöz hücreli karsinom, 4' ü adenoskuamöz karsinom, 1' i bronşioloalveolar karsinom ve 1' i de büyük hücreli karsinom idi. Olguların 18' inde tümör santral yerleşimli iken, 7 olguda periferal lezyon izlendi. İki hastada toraks duvar invazyonu, 3 hastada ise anavasküler yapılara invazyon düşünülmüştür. Toraks duvar invazyonu düşünülen olguların ikisinde de bu bulgu patlojik olarak da doğrulanmıştır. Vasküler invazyon düşünülen olguların sadece 1' inde patolojik olarak invazyon gösterilmiştir. Sadece bir olguda cerrahi olarak perikard invazyonu düşünülmüş ve bu bulgu radyolojik olarak gösterilememek ile birlikte, patolojik inceleme sonucu invazyon lehine değerlendirilmiştir. Olguların yalnızca bir tanesinde BTincelemesi ile diafragma invazyonu düşünülmüş ve bu bulgu patolojik olarak da doğrulanmıştır. Cerrahi olarak, 25 hastadan toplam 142 lenf nodu bölgesinden disseksiyon yapılarak örnek alınmış ve patolojik incelemeye gönderilmiştir. Bunların 36 tanesi hilar (N1) lenf nodları, 106 tanesi ise mediastinal (N2, N3) lenf nodları idi. Toplam 13 hastada 40 lenf nodu bölgesinden patoljik inceleme sonucu metastaz ile uyumlu sonuç gelmiştir. Bunların 14' ü hilar lenf nodu, 26' sı ise mediastinal lenf nodu idi. BT incelemesinde kısa eksende 1cm' nin üzerinde ölçülen lenf nodları patolojik kabul edildiğinde, toplamda BT nin sensitivitesi %55, spesifitesi %76 olarak bulunmuştur. Buna göre pozitif prediktif değer %55, negatif prediktif değer ise %76 olarak bulunmuştur. BT nin ayrı ayrı lenf nodu grupları için sensitivitesi %40-75 arasında değişmektedir. Sensitivitesinin en yüksek olduğu lenf nodu grubu sağ alt paratrakeal lenf nodları, en düşük olduğu grup ise sağ tarkeobronşiyal lenf nodlarıdır. BT nin her bir lenf nodu grubu için spesifitesi ise %55-100 arasında değişmektedir. BT akciğer kanserli olgularda, mediastinal lenf nodlarının preoperatif evrelendirilmesinde bize önemli bilgiler vermekle birlikte henüz invazif yöntemlerin yerini alabilecek güvenirlilikte değildir. Özellikle büyümüş reaktif lenf nodlarını malign lenf nodlarından ayırd edemediği için, bu lenf nodları mutlaka biyopsi ile değerlendirilmelidir. Öte yandan BT nin mediastinal lenf nodu metastazlarını değerlendirmede negatif prediktif değeri yüksek olduğu için, BT de büyümüş lenf nodu saptanmayan olgular doğrudan cerrahiye gidebilir.Toraks duvarı ve mediastinal invazyon düşünülen olgularda dinamik incelemelerin daha değerli ve güvenilir bilgiler verdiği görülmektedir. Daha önce BT ile yapılan çalışmalardan sonra, bu çalışmada MR' in kullanılması multiplanar görüntü elde edilebilmesi özelliğinden dolayı dinamik incelemelerin değerlendirilmesini daha da kolaylaştırmış ve güvenirliliğini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From 1993 through 1997, 25 patients with non-small cell lung cancer were included in this study. The ones who had distant metastases, who had lung neoplasms other than non-small cell bronchogenic carcinoma histologically and who had chemotherapy and mediastinal radiotherapy previously were kept outside to this study. Ninety two percent of the patients (23/259 were male and 8% of them (2/25) were female. The ages of male patients ranged from 35 to 83 with a mean age of 60.9. the female patients were 53 and 66 years of old. From their self-history, it was learned that, all the patients included in this study had smoked at least 1 5 years during their life. Of the 25 bronchogenic carcinoma, 19 were squamous cell carcinomas, 4 were adenocarcinomas, one was bronchiolo-alveolar carcinoma and one was large cell carcinoma. Eighteen of the tumors were located centrally, and 7 peripherally. Two of the patients were suggested having thoracic wall invasion, and 3 of them were suggested having mediastinal invasion according to their radiological evaluation. The ones that were suggested to have thoracic wall invasion also verified with pathological examination. But of those that were suggested for mediastinal invasion, only one of them verified pathologically. One patient had pericardial invasion that could not be demonstrated by radiologically. Another patient had diaphragmatic invasion which was also proved by pathological examination. A total of 142 accessible lymph nodes underwent dissection and biopsy at thoracotomy. Of these 36 were hilar nodes (N1), and 106 were mediastinal 73nodes (N2.N3). Overall 13 patients at 40 lymph nodes had nodal metastases pathologically. Of these 40 lymph nodes, 14 were hilar, 26 were mediastinal nodes. At computed tomographic examination, when the lymph nodes were accepted as abnormal if they were exceeded 1 cm in their shorrt axis, the sensitivity of CT was %55, specificity was %76. PPV and NPV were %55 and %76 respectively. The sensitivity of CT for individual nodal groups ranged from %40 to %75. The sensitivity was highest for the right lower paratracheal group. Very low sensitivity occured in the right trachea-bronchiole group. The specificity of CT for individual nodal group ranged from %55 to %100. In patients with lung cancer, CT although gives us valuable information about preoperative evaluation of mediastinal lymph nodes, it, nevertheless, is not accurate enough to take the place of invasive procedures. Especially, since it can not differentiate reactive lymph nodes from malignant ones, these lymph nodes must be evaluated by biopsy before surgery. On the other hand, since CT has a high NPV in detection of enlarged lymph nodes, those patients with negative CT scan can undergo surgery directly. In those patients, who are suggested to have thoracic wall and/or mediastinum invasion, dynamic CT and MR examinations seem to be better than the routine ones. so