Meme kanserli hastalarda yorgunluk ve konforun değerlendirilmesi
Evaluation of fatigue and comfort in patients with breast cancer
  1. Tez No: 805012
  2. Yazar: RABİYA ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel özellikte planlanan bu çalışma meme kanserli hastalarda yorgunluk ve konfor düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Araştırma Kasım 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında, Medikal Onkoloji Kliniği'nde kemoterapi tedavisi gören 218 meme kanserli hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri kişisel ve hastalıkla ilgili özellikler soru formu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlardan (sayı, yüzde, ortalama vb.) Bağımsız Örneklem t testi , Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA), Pearson korelasyon testi ve çok değişkenli linear regresyon modellemesinden yararlanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 53,93±11,0 olduğu, %90,4'ünün evli olduğu, %57,3'ünün primer evrede ve %48,2'sinin ECOG Performans skorunun 1 olduğu saptandı. Hastaların YŞÖ toplam puan ortalamasının 48,29±10,22 puan ile yüksek seviyede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study aimed to evaluate fatigue and comfort levels in patients with breast cancer. This research was conducted between November 2021 and April 2022. The sample consisted of 218 breast cancer patients undergoing chemotherapy treatment in a medical oncology clinic. Data were collected using a personal and disease-related characteristics questionnaire, the Fatigue Severity Scale (FSS), and the General Comfort Scale (GCS). Data were analyzed using statistical methods (number, percentage, mean, etc.), independent-sample t-test, one-way ANOVA, Pearson's correlation test, and multivariate linear regression model. Patients had a mean age of 53.93±11.0. Most patients were married (90.4%). More than half of the patients were in the primary stage (57.3%). Less than half of the patients had an ECOG performance score of 1. Patients had a mean FSS score of 48.29±10.22, which was high.