Şizofreni hastalarında manevi iyilik ve içselleştirilmiş damgalanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between spiritual well-being and internalized stigma in patients with schizophrenia
- Tez No: 805020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni hastalarında manevi iyilik ve içselleştirilmiş damgalanma arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, 27 Haziran 2022 – 4 Temmuz 2023 tarihleri arasında Rize Devlet Hastanesi TRSM'de kayıtlı olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan şizofreni hastaları oluşturmuştur.Örneklem belirlemek için“evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü”kullanılmış olup 109 şizofreni hastası ile araştırma tamamlanmıştır.Araştırmada ''Sosyodemografik Veri Formu'', ''Manevi İyilik Ölçeği''ve ''RHİDÖ'' kullanılmıştır. Veriler, şizofreni hastalarından sözlü ve yazılı onam alındıktan sonra hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayılar, yüzdelikler, ortalama ve standart sapmalar, Pearson korelasyon analizi, Cronbach α kat sayısı, normallik analizi için Kurtosis ve Skewness kat sayıları testi kullanılmıştır. İleri analizler için regresyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan şizofreni hastalarının Manevi İyilik Ölçeği puan ortalaması 30.17±9.02; RHİDÖ puan ortalaması ise 57.10±15.64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between spiritual well-being and internalized stigma in patients with schizophrenia. Materials and Methods: The population of the study consisted of schizophrenia patients who were registered at Rize State Hospital Community Mental Health Center between 27 June 2022 and 4 July 2023 and who met the inclusion criteria of the study.“Sample calculation formula from groups with a certain universe”was used to determine the sample, and the study was completed with 109 schizophrenia patients. In the study,“Sociodemographic Data Form”,“Spiritual Well-Being Scale”and“ISMIS”were used. Data were collected by face-to-face interviews with patients after obtaining verbal and written consent from schizophrenia patients. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. Numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, Pearson correlation analysis, Cronbach α coefficient, Kurtosis and Skewness coefficient tests were used in the evaluation of the data. Results: The average score of the Spiritual Well-Being Scale of the schizophrenic patients participating in the study was 30.17±9.02; The Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMIS) mean scole was found to be 57.10±15.64.