Sorun çözme ve karar verme eğitiminin hemşire yöneticilerin sorun çözme ve karar verme becerilerine etkisi
The effect of problem solving and decision making education on problem solving and decision making skills of nurse managers
  1. Tez No: 805021
  2. Yazar: BERRA YILMAZ KUŞAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma alt, orta ve üst düzey hemşire yöneticilerin sorun çözme ve karar verme becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Sorun Çözme ve Karar Verme Eğitim programının hemşire yöneticilerin sorun çözme ve karar verme becerilerine etkisinin öz ve astları tarafından değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Hemşire yöneticilerin sorun çözme ve karar verme becerilerinin astları tarafından değerlendirilebilmesi için uyarlanan Problem Çözme Envanteri-Yönetici Versiyonu (PÇE-YV) ve Karar Verme Stilleri ÖlçeğiYönetici Versiyonu (KVSÖ-YV)'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması alt amacını oluşturdu. Araştırma metodolojik ve randomize kontrollü, ön test-son test, deney ve kontrol gruplu tasarım ile gerçekleştirildi. Araştırmanın ilk bölümde, çalışmanın evrenini İstanbul ilindeki bir şehir hastanesinde çalışan 2108 hemşire ve örneklemini ise 328 hemşire oluşturdu. PÇE-YV ile KVSÖ-YV'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yürütüldü. Ölçek analizlerinde, psikolinguistik ve psikometrik özellikler incelendi. Araştırmanın ikinci bölümde, örneklem hesaplamasında G*Power analizi kullanılarak 30 deney ve 30 kontrol olmak üzere 60 hemşire yönetici ve astı konumunda çalışan 300 hemşire dahil edildi. Araştırma, randomizasyon ile belirlenen ilk bölümden farklı bir örneklem grubunda, ön testson test, deney ve kontrol gruplu tasarımda yürütüldü. Verilerin analizinde araştırmanın birinci bölümünde DFA ve AFA analizleri, madde korelasyon analizi, Cronbach alfa, testtekrar test, ikinci bölümünde ise tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, puanların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ve eğitim programının etkililiği tekrarlı ölçümlerde varyans analizi vb. testler ile IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı ve LISREL 8.80 programları ile değerlendirildi. xvi Araştırmanın birinci bölümünde PÇE-YV ve KVSÖ-YV ölçeklerinin toplam ve alt boyutlarının iç tutarlık açısından Cronbach alfa katsayıları iyi düzeyde (>0,70), madde toplam korelasyon değerleri kabul edilebilir düzeyde (>0,30) ve tutarlık açısından zamana göre değişmezliği iyi düzeyde (>0,82) saptandı. DFA sonucunda, model uyumlarının kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlendi. PÇE-YV ve KVSÖ-YV geçerli ve güvenilir ölçekler olduğu saptandı. Deney grubu hemşire yöneticilerin PÇE toplam puanı eğitim öncesi 80,10±15,97, eğitim sonrası 58,00±12,16 ve 3. ay ölçümünde 57,03±11,34 olarak, KVSÖ en yüksek puan ortalamasının rasyonel karar verme stili alt boyutu olduğu ve eğitimden önce 19,96±2,19, eğitimden sonra 22,13±2,09 ve 3. ay ölçümünde 22,43±3,94 olarak bulundu. Deney grubu hemşire yöneticilerin PÇE ve KVSÖ puan ortalamaları eğitim öncesi, eğitim sonrası ve 3 ay.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of evaluating the impact of the Problem Solving and Decision Making Training program, which was developed to enhance the problem-solving and decision-making skills of nurse managers at the lower, middle, and upper levels, by the subordinates and superiors of nurse managers. To assess the problemsolving and decision-making skills of nurse managers as perceived by their subordinates, the Problem-Solving Inventory-Managerial Version (PSI-MV) and Decision-Making Styles Scale-Managerial Version (DMSS-MV) underwent adaptation, validity, and reliability studies. These studies aimed to enable the evaluation of nurse managers' problem-solving and decision-making abilities from the perspective of their subordinates. The study was carried out using a systematic and randomized controlled design, incorporating elements such as pretest-post-test, experimental, and control groups. In the initial phase of the research, the target population comprised 2,108 nurses employed at a city hospital in Istanbul, while the actual sample included 328 nurses.The validity and reliability studies of PSI-MV and DMSS-MV were carried out. In the scale analyses, psycholinguistic and psychometric properties were examined. In the second part of the research, a sample of 300 nurses, including 60 nurse managers and their subordinates (30 in the experimental group and 30 in the control group), was included using G*Power analysis for sample calculation. The study employed a modified sample group selected through randomisation, utilising a design incorporating pre-test-post- xviii test, experimental, and control groups. The data analysis comprised two distinct parts: In the first part, the research utilised DFA and AFA analyses, along with item correlation analysis, Cronbach's alpha, and test-retest measures. In the second part, descriptive statistical methods, independent samples t-test, dependent samples t-test, and analysis of variance (ANOVA) for repeated measures were used to assess the efficacy of the training program.The data analysis was performed utilizing two software programs, namely IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows version 22.0 and LISREL version 8.80. During the initial phase of the investigation, satisfactory levels were observed in the Cronbach's alpha coefficients for both the overall and sub-dimensions of the PSI-MV and DMSS scales (>0.70). The item-total correlation values were deemed acceptable (>0.30), indicating a reasonable relationship between the items and the total scores. Moreover, the consistency over time was found to be excellent (>0.82). The results of the DFA indicated that the model fit reached an acceptable level. Furthermore, the PSI-MV and DMSS-MV scales were confirmed to be valid and reliable measures. The experimental group of nurse managers had a mean total score of 80.10±15.97 on the PSI before the training, 58.00±12.16 immediately after the training, and 57.03±11.34 at the 3-month follow-up. The highest average score on the DMSS was observed in the rational decision-making style subscale, with scores of 19.96±2.19 before the training, 22.13±2.09 after the training, and 22.43±3.94 at the 3-month measurement.