Koroner arter hastalığı olan bireylerde tamamlayıcı-alternatif tedavi kullanımı ile sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between complementary- alternative treatment use and health literacy and quality of life in individuals with coronary artery disease
  1. Tez No: 805019
  2. Yazar: MÜGE UYSALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTÜRK HANEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kardiyoloji, Public Health, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı koroner arter hastalığı olan bireylerde tamamlayıcı-alternatif tedavi (TAT) kullanma, sağlık okuryazarlığı (SOY) ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tanımlayıcı, kesitsel ve korelasyonel türde olan araştırmanın örneklemini İzmir'de bir eğitim araştırma hastanesinin kardiyoloji ve kardiyoloji anjio servisinde yatarak tedavi alan 317 hasta oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Soru Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, mann whitney u testi, kruskal-wallis testi, spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 62.92 ± 11.90 olup %63.1'i erkek ve %65.6'sının öğrenim düzeyi ilkokul ve altı idi. Katılımcıların %88'i TAT yöntemlerini bildiğini, % 63.1'i TAT yöntemlerini kullandığını belirtmiştir. TAT kullanan katılımcıların %86.5'inin bitkisel tedavi yöntemlerini, %22'sinin arı sütünü ve %20.5'inin meditasyonu kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between using complementary-alternative therapy (CAM), health literacy (HL) and quality of life in individuals with coronary artery disease. The sample of the descriptive, cross-sectional and correlational study consisted of 317 patients who received inpatient treatment in the cardiology and cardiology angio service of a training and research hospital in İzmir. Data were obtained with the Descriptive Questionnaire, the Health Literacy Scale, and the SF-12 Quality of Life Scale. Descriptive statistics, chi-square test, Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. The mean age of the patients was 62.92 ± 11.90 years, 63.1% of them were male and 65.6% of them were primary school or below. 88% of the participants stated that they knew CAM methods, and 63.1% stated that they used CAM treatment methods. It was determined that 86.5% of the participants using CAM use herbal treatment methods, 22% use royal jelly and 20.5% use meditation.