Onkoloji hastalarında umudu yordamada algılanan sosyal destek ve spiritüel bakım gereksinimlerinin rolü
The role of perceived social support and spiritual care needs in predicting hope in oncology patients
  1. Tez No: 805029
  2. Yazar: SİMAY EZGİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AYÇA AY KAATSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tanımlayıcı kesitsel araştırma onkoloji hastalarında umudu yordamada algılanan sosyal destek ve spiritüel bakım gereksinimlerinin rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ağustos 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde onkoloji hastalarının takip ve tedavilerinin yapıldığı onkoloji ve dahili/cerrahi servisler ile kemoterapi-radyoterapi tedavi ünitelerinde yürütülmüştür. Araştırmaya 134 onkoloji hastası dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Veri Formu”,“Herth Umut Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, Pearson Korelasyon Analizi ve çoklu doğrusal adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan onkoloji hastalarının umut ve algılanan sosyal destek puan ortalamalarının ölçekten alınabilecek orta puanın üzerinde, spiritüel bakım gereksinimleri puan ortalamalarının ise orta puanın altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted to examine the role of perceived social support and spiritual care needs in predicting hope in oncology patients. The research was carried out between August 2022 and January 2023 in the oncology and internal/surgical wards and chemotherapy-radiotherapy treatment units where oncology patients were followed up and treated in Hacettepe University Oncology Hospital, Ankara Atatürk Sanatory Education and Research Hospital and Ankara Education and Research Hospital. 134 oncology patients were included in the study.“Descriptive Data Form”,“Herth Hope Scale”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”and“Spiritual Care Needs Scale”were used as data collection tools. Descriptive statistics, Pearson Correlation and multiple linear stepwise regression analyzes were used for data analysis. It was determined that the mean scores of hope and perceived social support of the oncology patients participating in the study were above the average score that could be obtained from the scale, and the mean scores of spiritual care needs were below the average score.